Пільги  та  субсидії

З 1 жовтня 2014 року пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг надаються в межах соціальних нормативів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування".

Постановою затверджені єдині для всієї України соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються пільги та житлові субсидії.

З 1.05.2019 набарала чинності Постанова КМУ “Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі” № 1176 від 27.12.2018р. Відповідно до Положення вищезазначеної Постанови, починаючи з 01.05.2019, встановлені соціальні нормативи користування послугами з централізованого постачання холодної води встановлено в обсязі 2,0 м3 на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 3,6 м3 на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води;

з цетралізованого постачаня гарячої води - 3,6 м3 на одну особу на місяць;

з централізованого водовідведення - 3,6 м3 на одну особу на місяць.

Звертаємо увагу, що комунальні послуги підприємство надає споживачам безперебійно, за винятком часу перерв, визначених відповідно до ч.3 ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Пільги

Окремі  категорії  населення  користуються  пільгами  на   житлово – комунальні  послуги.  У разі  отримання  права  на  пільги споживачу  необхідно  спочатку  звернутися  до  Управління соціального захисту  населення (вул. Харківська, буд. 35) для  реєстрації  в  Єдиному  державному  автоматизованому  реєстрі  осіб - пільговиків. 

Після  цього  споживач - пільговик  подає водоканалу письмову заяву      та документи,  що  підтверджують  право  на  пільгу,  а  саме  -копію  пільгового  посвідчення,  довідку  про  склад  сім`ї  та  ідентифікаційний  код  пільговика. 

Оплата  за послуги   з   урахуванням   пільг  нараховується  з  дати  подання документів, що підтверджують право на пільгу.

У  разі  встановлення  квартирних  засобів  обліку  методика  нарахування пільги  на  послуги  водопостачання  та  водовідведення  відрізняється  від методики  нарахування  пільг  на  інші  комунальні  послуги. 

Показання розподіляються  пропорційно  кількості мешканців  квартири. 

Пільги  споживачам  з  оплати  послуг надаються  на  частку,  отриману  після такого розподілу,  за  фактичними витратами, але  не  вище  нормативів (норм) споживання,  визначених  законодавством.

Субсидії

Субсидія - це  щомісячна   безготівкова  допомога  від  держави  на  відшкодування витрат  на  оплату  житла  та  комунальних  послуг  малозабезпеченій  категорії  населення.

Для  призначення  житлової  субсидії  необхідно звернутися  до  Управління  соціального  захисту  населення  Сумської міської ради.

Прийом  документів  з  питання  призначення  житлових  субсидій  проводиться  спеціалістами  управління за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, т. 60-46-04

Додатково інформуємо, що відповідно до пункту 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, зі змінами, громадяни, яким призначено субсидію, зобов'язані щомісячно сплачувати свою обов'язкову частку витрат на оплату цих послуг. У разі, коли вартість фактично використаної послуги менша ніж обов'язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість.

У разі споживання послуги в обсязі меншому, ніж соціальний норматив, оплату послуги проводити не потрібно, а сума субсидії, яка не використана внаслідок економії споживання послуг, буде зарахована надавачем послуги на особовий рахунок отримувача субсидії.

Оскільки значна кількість мешканців міста проживає у житлових приміщенях, площа яких перевищує соціальну норму, а у разі відсутності індивідуальних приладів обліку комунальних послуг, нарахування їх вартості вище соціальних нормативів користування комунальними послугами, різницю у вартості нарахувань отримувачі субсидії повинні сплачувати самостійно.

Стосовно подання нових заяви та декларації для призначення житлової субсидії!

 Повторно заяву і декларацію потрібно подати:

 • орендарям житла;
 • внутрішньо переміщеним особам, які не зареєстровані в житловому приміщенні;
 • домогосподарствам, яким субсидію було призначено за рішенням Комісії на фактично проживаючих в помешканні осіб;
 • домогосподарствам, в яких відбулися зміни у складі сім’ї;
 • тим домогосподарствам, в яких члени сім’ї зареєстровані окремо (чоловік, дружина або неповнолітня дитина зареєстровані за різними адресами).

При визначенні осіб, які належать до членів сім'ї, слід керуватися нормами статті 3 Сімейного кодексу України (Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік з різних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає).

 • домогосподарствам, які матимуть заборгованість більше ніж 1 місяць, що перевищує 340 грн. з оплати житлово-комунальних послуг;
 • домогосподарствам, де у працездатних відсутній дохід і є довідка ЛКК (для розгляду на комісії) або дохід менше мінімальної заробітної плати (3 723 грн.);
 • наявність транспортних засобів, з дати випуску яких минуло менше 5 років;
 • здійснення покупки на суму більше 50 тис. грн (у т.ч. набуття права власності);

·        домогосподарствам, у яких розмір субсидії протягом опалювального періоду 2018-2019 років складала 0,00 грн.

     Субсидія не може бути призначення навіть за рішенням Комісії, коли опалювальна площа житлового будинку перевищує 200 м,  квартири – 120 м.

У разі ненадходження від отримувачів субсидії інформації про зміни субсидія призначається з 01.05.2019 на наступний період (неопалювальний сезон) без звернення відповідно до вимог Положення.

 

Увага!

Відбулися зміни в порядку призначення субсидій

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» урядом внесені зміни до Порядку призначення житлових субсидій, а саме:

 1. Житлова субсидія на наступний термін не призначається, якщо громадянин не повернув надмірно перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.
 2. Громадянам, які одержували житлову субсидію у попередньому опалювальному періоді і у них за даними управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг станом на 1 червня була відсутня заборгованість, житлова субсидія надається у готівковій формі (крім одержувачів, сума призначеної житлової субсидії яким перевищує 5 тисяч гривень на місяць).
 3. За бажанням одержувача субсидії, якому вона надається у готівковій формі, виплата субсидії з наступного місяця може здійснюватися у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» на підставі відповідної заяви, поданої до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, в якій обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника.
 4. Якщо субсидія призначена в грошовій формі, то її розмір збільшується на розмір комісійної винагороди АТ “Ощадбанк”, що становить 0,7відсотка такого розміру. При перерахуванні коштів з рахунка для виплати житлових субсидій на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг АТ «Ощадбанк» утримує з суми нарахованих субсидій комісійну винагороду у розмірі 0,7 відсотка суми платежу.

З 01.01.2019 управителі, об’єднання, виконавці комунальних послуг сплачували щомісяця комісійну винагороду АТ «Ощадбанк».

 1. Субсидія не призначається (в тому числі і на наступний термін) якщо отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (340 грн.), (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв’язку з приведенням об’ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв’язку з тим, що управитель, об’єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі.

Виплата житлових субсидій у готівковій формі АТ “Ощадбанк” може здійснюватися представнику одержувача на підставі довіреності, оформленої відповідно до статті 245 Цивільного кодексу України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 300 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності з 1 травня 2017 року, впроваджено оновлену Програму житлових субсидій.

Організації-надавачі послуг повинні інформувати Управління соціального захисту населення про абонентів-субсидентів, в яких просрочена заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг понад два місяці. В таких випадках субсидія на наступний строк не призначається, про що органи соціального захисту населення інформують особу.

Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.

Особливості нарахування субсидії при наявності пільги

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016 року № 319 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" передбачено, що особам, які мають право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг, при призначенні субсидії враховується вартість плати за послуги без урахування пільг. У разі призначення таким особам житлової субсидії з 1 травня 2016 року не нараховуються відповідні пільги.