Деякі депутати готові знищити каналізаційну систему міста

У той час, коли очисні споруди ледве справляються з надмірним навантаженням, а громада міста вкрай стурбована станом річки Псел, деякі сумські обранці намагаються створити умови для безконтрольного зливу підприємствами стічних вод із усілякими забрудненнями, в тому числі, агресивними хімічними сполуками, які остаточно знищать і без того зношені каналізаційні мережі. Так, 9 червня на сайті СМР з’являється Проєкт рішення, яким Галаєв Р.М. (фракція «ЄС») та Соколов О.О. (фракція «ОПЗЖ») ініціюють скасування документу, що регламентує та контролює процес скиду нечистот до міської комунальної каналізаційної системи.

Головними причинами аварій на каналізаційних колекторах є не лише зношеність та газова корозія, але й недотримання підприємствами Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми (Правила).
Також понаднормово забруднені стічні води, які скидають підприємства до міської каналізації, можуть бути небезпечними: мати негативні наслідки для здоров’я персоналу водоканалу, порушити роботу очисних споруд, спричинити загибель активного мулу та виникнення аварійних ситуацій із непередбачуваними наслідками для міста та, навіть, України.

Із метою упорядкування скиду стічних вод до міської каналізаційної системи для всіх споживачів встановлені максимально допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин, розмір яких зазначено Правилами, що затверджено рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 р. № 4.
Такі Правила має кожне місто. Функцію контролю за дотриманням підприємствами Правил, зазвичай, покладено на водоканали. Ефективність роботи водоканалів, в свою чергу, перевіряє екоінспекція.

Служби лабораторного контролю водоканалів здійснюють відбір проб стічних вод з контрольних каналізаційних колодязів підприємств. За результатами хіманалізів визначається наявність або відсутність у підприємств перевищень концентрацій забруднюючих речовин та з’ясовується наскільки агресивними можуть бути їхні стічні води для нормальної роботи каналізаційних мереж та міських очисних споруд.

У разі виявлення перевищень, проводиться нарахування плати (не штрафів) за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин. Варто зазначити, коли на очисні споруди міста надходять надмірно брудні стічні води від підприємств, то на їхнє очищення водоканали витрачають більше ресурсів, зокрема, вдвічі більше електроенергії. Аби покрити витрати – виставляється плата за понаднормовий скид.

На сьогодні дотримання вимог Правил створює належне правове підґрунтя для захисту життя і здоров’я сумчан від негативного впливу, спричиненого забрудненням навколишнього середовища стічними водами, убезпечує здоров’я працівників, забезпечує надійність роботи мереж централізованого водовідведення, міських очисних споруд та екологічну безпеку довкілля.

Проте, в процес втрутились бізнесові інтереси, і на сайті Сумської міської ради з’являється проєкт рішення, розробники якого (Галаєв Р.М. та Соколов О.О.) пропонують скасувати місцеві Правила, щоб водоканал не контролював і не виставляв плату підприємствам за надмірно забруднені стоки, а всі витрати лягали на комунальне підприємство.
Ініціатори вважають, що виконком нібито не дотримався принципів державної регуляторної політики та не погоджуються з розмірами ДК забруднюючих речовин у стічних водах.

Наголошуємо, що зазначені обґрунтування цього проєкту рішення абсолютно не відповідають дійсності.

Виконавчим комітетом Сумської міської ради було повністю витримано процедуру прийняття регуляторного акту. Окрім того, всі документи погоджено в Сумському обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України.

До того ж правомірність дій виконавчого комітету щодо затвердження Правил підтверджується рішенням Сумського окружного адміністративного суду № 480/3175/19.
Окрім того, ДК забруднюючих речовин, що можуть скидатися до систем централізованого водовідведення міста Суми, є обґрунтованими і враховують місцеві особливості приймання і очищення стічних вод. Вони визначалися високопрофесійними фахівцями державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства» в м. Києві, який є одним з розробників загальноукраїнських Правил № 316. Натомість самі автори проєкту рішення про скасування Правил не надали інформації та документів, в чому саме полягає необґрунтованість показників та які розміри ДК забруднюючих речовин слід вважати обґрунтованими.

Зазначаємо, що Правила не передбачають контроль населення, а регулюють діяльність промислових підприємств та організацій. І реалізація встановлення місцевих ДК має позитивну динаміку, так як більшість споживачів дотримуються кількісних та якісних показників стічних вод на випусках у сумську систему водовідведення.

Проте, сьогодні на розгляді господарського суду знаходяться справи за позовами КП “Міськводоканал” СМР до ТОВ “Центральний ринок м.Суми” та АТ “Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування “Насосенергомаш” за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Вважаємо, що ініціатори проєкту вказаного рішення зацікавлені в його прийнятті та фактично лобіюють бізнесові інтереси вказаних підприємств.

Питання охорони довкілля мають бути пріоритетними для будь-якої влади, проте вищезазначені депутати Сумської міської ради ініціюють проєкт рішення, який абсолютно не на користь екології міста і не в інтересах сумчан. Окрім того, цей проєкт не містить законних та обґрунтованих підстав для скасування Правил, не відповідає вимогам ЗУ «Про місцеве самоврядування», суперечить чинному законодавству, порушуючи вимоги Водного Кодексу України, ЗУ «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Наказ Мінрегіону № 316.

У зв’язку з цим КП “Міськводоканал” СМР має намір звернутися до НАЗК та правоохоронних органів з проханням розібратися у зазначеній ситуації. Також підприємство направить відповідні звернення до Кабінету Міністрів України, народних депутатів та профільних асоціацій водоканалів та екологів України.