Техніко-економічне обгрунтування Інвестиційної програми на 2022 рік

Пояснювальна записка

щодо доцільності та необхідності включення заходів

до  Плану розвитку на 2022-2026 р.р.  та Інвестиційної програми на 2022 рік 

КП «Міськводоканал» Сумської міської ради

 

І. Централізоване водопостачання

Пункт 1.2  Заходи  щодо  забезпечення технологічного обліку ресурсів

Пункт 1.2.1 Реконструкція загальнобудинкових водопровідних мереж житлових будинків (Влаштування загальнобудинкових  водомірних вузлів)

Згідно Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» № 2119-VIII  від 22.06.17 р. передбачено необхідність встановлення  комерційних приладів обліку.

Верховною Радою України 03.12.2020  прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання  житлово-комунальних послуг». Відповідно до положень Закону  джерелом  фінансування заходів зі встановлення  вузлів  комерційного                    обліку  води є інвестиційна програма виконавця  відповідної  комунальної послуги.

Будинкові водомірні  вузли  встановлюються на вводах холодної                    води в приміщеннях підвального поверху або в колодязях на вводі.

Водомірні вузли облаштовуються  лічильником води, фільтром   грубого очищення, зворотним клапаном, засувками, прямолінійними патрубками до і після лічильника. Вибір лічильника здійснюється  з числа лічильників, які внесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки України.

Лічильники укомплектовані комунікаційним модулем з подальшим  посиланням даних (показників) по GSM або іншому каналу на сервер                                КП «Міськводоканал» СМР.

В вартість влаштування загальнобудинкових лічильників входять будівельно-монтажні роботи, обладнання та матеріали.

Загальна вартість впровадження заходу в 2022-2026 роках складає                           5055,95 тис.грн., без ПДВ.

На  2022 рік  заплановано влаштування загальнобудинкових водомірних вузлів  в  38 житлових будинках, вартість впровадження заходу                             в 2022 році складе  1105,95 тис.грн.

 

Пункт 1.4  Заходи  щодо  підвищення  якості  послуг з централізованого водопостачання

Пункт 1.4.1 Переоснащення артезіанських свердловин водопідйомними колонами

На сьогоднішній день на балансі та обслуговуванні КП «Міськводоканал» Сумської міської ради знаходяться  76  робочих свердловин, з яких в роботі постійно  – 33 одиниці.

Водопостачання м. Суми  здійснюється з двох водоносних горизонтів                        (верхня та нижня крейда).

Свердловини оснащені водопідйомними колонами виконаними                      із труб ø114мм. та ø159 мм. Загальна кількість труб ø114 мм становить                       1757 п.м,  ø159 мм – 1850 п.м. Матеріал труб, з яких виготовлені водопідйомні колони, сталь та склопластик. Склопластикові труби ø114 мм становлять 472 п.м., а  ø159 мм – 330 п.м., від загальної кількості.

Експлуатація  водопідйомних колон здійснюється з часу введення                           в експлуатацію свердловин, а це проміжок часу з 1976 року по 2008 рік.                  Лише одна нова свердловина була введена  в експлуатацію у 2018 році.

У зв’язку з тривалим часом експлуатації  стальних водопідйомних колон, вони знаходяться у вкрай зношеному стані. Про що свідчить  значне збільшення кількості аварійних ситуацій на водопідйомних колонах.  Так, протягом 2018 – 2020 років було ліквідовано близько 20-ти аварій,   що призводило до витрат електроенергії на повторне перекачування питної води, так як вода качалася по колу (свердловина-свердловина).

Склопластиковими трубами були переоснащено 12 свердловин.  За час експлуатації склопластикових колон було помічено, що вони  змінили свої технічні властивості (стали крихкі), фланці сильно піддалися корозії, а їх заміна на склопластиковій трубі можлива при додаткових витратах.

Такий стан водопідйомних колон несе за собою загрозу обриву і падіння електронасосного обладнання у фільтрову частину свердловини, що може спричинити руйнування обсадної колони та перекрити водоприток    у свердловину. Роботи по підйому електронасосного обладнання із свердловини та ремонт її конструктивних елементів вимагають великих коштів та  тривалого часу із залученням фахівців та  спецобладнання (сторонніх організацій).

Реалізація заходів  по заміні водопідйомних колон дасть можливість забезпечити стабільною  та безпечною  роботою свердловин.

Захід, передбачений пунктом 13 таблиці 8.1 «Cхеми оптимізації    системи централізованого водопостачання та водовідведення м Суми на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718.

         Планується придбати водопідйомні колони з нержавіючої сталі з фланцями :

в 2022 році – Д 150 мм – 170 п.м., на загальну суму 680,46 тис.грн, без ПДВ;

в 2023 році  – Д 100 мм – 140 п.м., на загальну суму 389,76 тис.грн, без ПДВ;

в 2024 році  – Д 100 мм – 140 п.м., на загальну суму 389,76 тис.грн, без ПДВ.

 

Пункт  1.4.2  Переоснащення  насосними  агрегатами  свердловин

Забезпечення  стабільним та якісним водопостачанням всіх споживачів міста є основною метою технічного переоснащення свердловин.

Своєчасне обслуговування обладнання, яке експлуатується на   артезіанських  свердловинах, має стратегічне значення у всій системі    подачі питної води.

Необхідно переобладнати свердловини з влаштуванням насосних    агрегатів еквівалент виробництва фірми «HYDRO-VACUUM» (Польща).

 

Пункт  1.4.2.1 Переоснащення  насосного  агрегату  на  свердловині № 6 Лепехівського  водозабору

Заходом передбачено влаштування нового насосного агрегату замість насосу типу  GСА 5.05 з електродвигуном потужністю 18,5 кВт, який відпрацював на підприємстві з  червня  2009 року, балансова                  залишкова  вартість насосного агрегату складає 0,00 тис.грн., має значний фізичний знос.

Технічні характеристики насосних агрегатів аналогічні:

продуктивність, м3/год – 60-70 ;

потужність електродвигуна, кВт – 18,5;

напір, м – 30-38.

Сума витрат, пов’язаних з придбанням та  монтажем  нового насосного агрегату  складе 410,71 тис.грн., без ПДВ.

В даному випадку впровадження цього заходу не дає прямого економічного ефекту. Економія електроенергії  після впровадження заходу відсутня.  Впровадження заходу планується на 2022 рік

        

Пункт  1.4.2.2 Переоснащення  насосного  агрегату  на  свердловині № 2А Лепехівського  водозабору

Заходом передбачено влаштування нового насосного агрегату замість насосу типу  GСА 5.05 з електродвигуном потужністю 18,5кВт, який відпрацював на підприємстві з червня 2009 р., балансова залишкова   вартість насосного агрегату складає 0,00 тис.грн., має значний фізичний знос.

Технічні характеристики насосних агрегатів аналогічні:

продуктивність, м3/год – 60-70 ;

потужність електродвигуна, кВт – 18,5;

напір, м – 30-38.

Сума витрат, пов’язаних з придбанням та  монтажем  нового насосного агрегату  складе 410,71 тис.грн., без ПДВ.

В даному випадку впровадження цього заходу не дає прямого економічного ефекту. Економія електроенергії  після впровадження заходу відсутня.   Впровадження заходу планується на 2023 рік.

 

Пункт  1.4.2.3 Переоснащення  насосного  агрегату  на  свердловині № 6А Лучанського  водозабору

Заходом передбачено влаштування нового насосного агрегату замість насосу типу  GСА 5.05 з електродвигуном потужністю 18,5 кВт, який відпрацював на підприємстві з січня  2011 року, балансова залишкова  вартість насосного агрегату складає 0,00  тис.грн., має значний фізичний знос.

Технічні характеристики насосних агрегатів аналогічні:

продуктивність, м3/год – 60-70 ;

потужність електродвигуна, кВт – 18,5;

напір, м – 30-38.

Сума витрат, пов’язаних з придбанням та  монтажем  нового насосного агрегату  складе 410,71 тис.грн., без ПДВ.

В даному випадку впровадження цього заходу не дає прямого економічного ефекту. Економія електроенергії  після впровадження заходу відсутня.  Впровадження заходу планується на 2023 рік.

 

 Пункт  1.4.2.4 Переоснащення  насосного  агрегату  на  свердловині                       № 10 Ново-Оболонського  водозабору

Заходом передбачено влаштування нового насосного агрегату замість насосу типу  GСА 5.05 з електродвигуном потужністю 18,5 кВт, який відпрацював на підприємстві з листопада 2009 р., балансова залишкова  вартість насосного агрегату –  0,00  тис.грн., має значний фізичний знос.

Технічні характеристики насосних агрегатів аналогічні:

продуктивність, м3/год – 60-70 ;

потужність електродвигуна, кВт – 18,5;

напір, м – 30-38.

Сума витрат, пов’язаних з придбанням та  монтажем  нового насосного агрегату  складе 410,71 тис.грн., без ПДВ.

В даному випадку впровадження цього заходу не дає прямого економічного ефекту. Економія електроенергії  після впровадження заходу відсутня.   Впровадження заходу планується на 2024 рік.

 

 Пункт  1.4.2.5 Переоснащення  насосного  агрегату  на  свердловині                        № 14 Пришибського  водозабору

Заходом передбачено влаштування нового насосного агрегату GСА 5.05 з електродвигуном потужністю 18,5 кВт  замість насосу типу ЕЦВ 10х63х65                    з електродвигуном потужністю 18,5 кВт, який відпрацював на підприємстві   з березня 2008 р., балансова залишкова  вартість насосного агрегату                 складає   0,00  тис. грн., має значний фізичний знос. Технічні характеристики насосних агрегатів аналогічні попереднім .

Сума витрат, пов’язаних з придбанням та  монтажем  нового насосного агрегату  складе 426,59 тис.грн., без ПДВ.

          З метою підвищення надійності та довговічності погружних насосів    на свердловинах  є  необхідність переобладнати свердловини з влаштуванням насосних  агрегатів еквівалент виробництва фірми «HYDRO-VACUUM» (Польща) замість  вітчизняних  насосів  типу  ЕЦВ.

Практикою експлуатації насосів типу ЕЦВ встановлено, що термін                          їх служби до ремонту  електродвигуна з заміною  шихтованого заліза та перемотки  складає  6-8 тисяч машино-годин. В той же час, гарантія                роботи насосів фірми «HYDRO-VACUUM» складає до ремонту                        (заміни підшипника) – 35 тис. машино-годин, а загальний термін їх                         служби  складає  4-6 років.  Впровадження заходу планується на 2024 рік.

 

Пункт  1.4.2.6  Переоснащення  насосного  агрегату  на  свердловині                     № 11А Лепехівського  водозабору

Заходом передбачено влаштування нового насосного агрегату замість насосу типу  GСА 5.10 з електродвигуном потужністю 37 кВт, який відпрацював на підприємстві з серпня 2006 року, балансова залишкова  вартість насосного агрегату складає 0,00  тис.грн., має значний фізичний знос.

Сума витрат, пов’язаних з придбанням та  монтажем  нового насосного агрегату  складе 697,28 тис.грн., без ПДВ.

Технічні характеристики насосних агрегатів аналогічні:

продуктивність, м3/год –50;

потужність електродвигуна, кВт – 37;

напір, м – 130.

Впровадження заходу планується на 2025 рік.

 

Пункт  1.4.2.7 Переоснащення  насосного  агрегату  на  свердловині № 11  Пришибського  водозабору

Заходом передбачено влаштування нового насосного агрегату замість насосу типу  GСА 5.10 з електродвигуном потужністю 37 кВт, який відпрацював на підприємстві з серпня 2006 року, балансова залишкова  вартість насосного агрегату складає 0,00   грн., має значний фізичний знос.

Сума витрат, пов’язаних з придбанням та  монтажем  нового                  насосного агрегату  складе  697,28тис.грн., без ПДВ.

Технічні характеристики насосних агрегатів аналогічні:

продуктивність, м3/год –70-80;

потужність електродвигуна, кВт – 37;

напір, м – 130.

Впровадження заходу планується на 2025 рік.

 

Пункт 1.4.3 Реконструкція  насосного обладнання  на Лучанській ВНС, Пришибській ВНС,  Токарівській ВНС та Ново-Оболонській ВНС          в  м. Суми

Заходом передбачено  поетапна заміна електронасосного обладнання, запірної арматури  та сталевих всасуючих ліній  на чотирьох водозаборах.

На сьогоднішній день, діюче насосне обладнання водонасосних  станцій ІІ-го підйому  експлуатується з 90-х років минулого століття.                      Дане обладнання має фізичний та моральний знос, що не гарантує стабільного  та якісного надання послуг з подачі  питної води в місто.

Робочі проекти по реконструкції  насосного обладнання  на ВНС                   ІІ-го  підйому  в м. Суми  будуть  розроблятись  проектною групою                               КП «Міськводоканал» СМР.

Терміни та орієнтовні  вартості  впровадження  заходів  з  реконструкції насосного обладнання на водопровідних насосних станціях ІІ-го підйому відповідно з орієнтовними вартостями :

2023 рік – Лучанська ВНС –   2083,34  тис.грн., без ПДВ;

2024 рік – Пришибська ВНС – 2166,67  тис.грн.,  без ПДВ;

2025 рік -Токарівська ВНС – 2250,00 тис.грн. без ПДВ;

2026 рік – Ново-Оболонська ВНС – 2333,34 тис.грн. без ПДВ.

Загальна орієнтовна вартість впровадження заходу з реконструкції насосного обладнання на ВНС  складає 8833,35 тис.грн., без ПДВ.

Розрахунок техніко-економічного обґрунтування по кожній водонасосній  станції буде зазначено окремо в  інвестиційних програмах                    по роках.

        

Пункт 1.4.4   Придбання  шаф керування для ВНС ІІ-го підйому                       

Планом розвитку підприємства на 2022-2026 роки передбачається придбання шаф керування для водопровідних насосних станцій ІІ -го підйому, по роках :

2022 рік – для Лучанської ВНС;

2023 рік – для Ново-Оболонської ВНС;

2024 рік – для  Пришибської ВНС;

2025 рік – для Токарівської ВНС.

Необхідно   придбати  шафи  керування  Aqua star SOLO 1-3-250.0-0D0A_F5 – 4 одиниці, вартістю 831,11 тис.грн. кожна.

Сума витрат, пов’язаних з придбанням вказаного обладнання складає:  3324,44  грн., без ПДВ.

Захід, передбачений  пунктом 111 таблиці 8.1 Схеми оптимізації.

         На сьогоднішній день, вищевказаними водонасосними станціями  подається питної води  в середньому  відповідно:

Лучанська ВНС –  5,9 тис.м3/добу;

Ново-Оболонська ВНС – 9,95 тис.м3/добу;

Пришибська ВНС – 8,1 тис.м3/добу;

Токарівська ВНС- 8,9тис.м3/добу.

Частотні  перетворювачі придбано  та  встановлено  в  2007 році.

За цей час загальне напрацювання обладнання склало  більше                             100 тисяч мотогодин, що в 1,5 рази більше загального терміну експлуатації.                       Тому,  необхідно  виконати  роботи по заміні  шаф  керування насосами.

На   Лучанській  ВНС ІІ-го підйому  встановлені такі насоси:

№ 1 – АКШ 100х250 з електродвигуном 90 кВт;

№ 2 –  ЦН 400х105  електродвигуном 132 кВт.  ;

№ 3 –  ЦН 400х105  електродвигуном 132 кВт;

№ 4 –  630 Д 90-2 з електродвигуном 200 кВт;

№ 5 –  ЦН 400х105  електродвигуном 132 кВт.

Підключення шаф керування здійснено до насосів № № 4,5

На  Ново-Оболонській ВНС ІІ-го підйому  встановлені такі насоси:

№ 1-   DHV.200-520PD електродвигуном 160 кВт;

№ 2 – 200Д60 з електродвигуном 250 кВт;

№ 4 – АД 630х90-2 з електродвигуном 200 кВт.

Підключення шаф керування здійснено до насосів № № 1,4

На  Пришибській  ВНС ІІ-го підйому  встановлені такі насоси:

№ 1-  –  ЦН 400х105  електродвигуном 75 кВт;

№ 2 – ЦН 400х105  електродвигуном 75 кВт;

№ 3 – АД 630х90-2 з електродвигуном 200 кВт;

№ 4 – Д 200-36 з електродвигуном 37 кВт.

Підключення шаф керування здійснено до насосів № № 1,3.

На  Токарівській  ВНС ІІ-го підйому  встановлені такі насоси:

№ 1-   ЦН 400х105  електродвигуном 75 кВт;

№ 2 – ЦН 400х105  електродвигуном 75 кВт;

№ 4– 200 Д 36 з електродвигуном 36 кВт;

№ 5 – СЭ 1250-70 з електродвигуном  90 кВт

Підключення шаф керування здійснено до насосів № № 1,5.

 

Шафи керування насосами складаються з частотного перетворювача, контакторів для включення насосів, захисних пристроїв, пристрою                       обробки інформації  з  датчиків  рівня. Шафи керування дають                     можливість запуску/зупинки насосів, як в   автоматичному,  так і в ручному  режимах. Також дозволяють здійснювати  комплексний захист електродвигунів,  значно зменшувати динамічні перевантаження виконавчих механізмів  під час старту та зупинки, що забезпечує  відсутність  гідроударів.                         Шафи  здійснюють  функції  захисту  від коротких замикань на лінії                пристрій – насос і в двигуні  насосу, електронний захист від обриву фаз,                      від  аварійно  високої та низької напруги, від асиметрії  струмів між                   фазами, від струмових перевантажень   та перегріву.

Встановлення шаф керування дасть наступні техніко-економічні поліпшення:

 1. Зменшення навантаження на електричні мережі та обладнання за рахунок зниження пускових токів у шість разів.
 2. Усунення гідравлічних ударів у мережі.
 3. Збільшення міжремонтного інтервалу обладнання.
 4. Попередження аварійних режимів роботи обладнання при перенавантаженні та аварійному режимі електроживлення.
 5. Можливість приєднання обладнання до системи віддаленого контролю та диспетчеризації.

 

Пункт 1.5 Заходи щодо впровадження  та розвитку інформаційних технологій

Пункт 1.5.1 Створення розрахунково-інформаційного комплексу (геоінформаційної системи) інженерних мереж з інтеграцією даних в спеціалізоване програмне забезпечення 

На сьогоднішні день на підприємстві працює геоінформаційна                    система мереж водопостачання та водовідведення впроваджена протягом        2014 – 2017 рокі, яка базується на програмному забезпеченню «Zulu» виробництва  ТОВ «Политерм» (м. Санкт-Петербург).

Відповідно до Указу президента України №133/2017  Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”  розробник програмного забезпечення «Zulu» Товариство з обмеженою відповідальністю “Политерм”                                         м. Санкт-Петербург, Росія та виконавець робіт з провадження геоінформаційної системи Товариство з обмеженою відповідальністю                 “НВП Енертех” м. Харків, потрапили під застосування обмежувальних заходів (санкцій), що унеможливило подальше оновлення та обслуговування існуючого програмного забезпечення.

До моменту введення обмежень (санкцій) – програмне забезпечення «Zulu», яке є платформою геоінформаційної  системи мало відповідний технічний супровід з боку постачальника програми та виконавця робіт                     з її впровадження.

Після введення в дію відповідного указу, підприємство продовжувало використовувати програмне забезпечення «Zulu» без оновлення та технічного супроводу, що створювало значні незручності в роботі та неможливість вирішення будь яких програмних чи технічних помилок в роботі системи.

Також на момент придбання програмного забезпечення «Zulu»  комплект ліцензії давав право на одночасне користування програмою для                 3-х робочих місць, що на сьогоднішній день є недостатнім для повноцінного користування в повсякденній роботі.

За час користування геоінформаційною системою майже всі підрозділи підприємства відчули зручність та доцільність її впровадження. Система дає можливість більш швидко, якісно та продуктивно виконувати повсякденні роботи. Геоінформаційний комплекс має можливість:

 • моделювати ділянки відключення водопровідних мереж при ліквідації аварійних ситуацій чи планових робіт, що призводить до суттєвого зменшення втрат води при спорожненні водогонів;
 • швидко знаходити необхідні колодязі та елементи мереж за допомогою прив’язки системи до GPS координат;
 • використовувати мобільні пристрої для пошуку мереж та елементів системи, що значною мірою економить паливні ресурси при пересуванні автотранспорту та скорочує час на локалізацію аварій;
 • моделювання гідравлічної моделі дає можливість біль швидко виявити несправності в роботі системи, що скорочує час на вирішення скарг від абонентів підприємства;
 • гідравлічний розрахунок, як системи водопостачання так і системи водовідведення, дозволяє на програмному рівні прорахувати діаметри мереж при їх заміні, а особливо санації. Дана функція дає можливість уникнути людського фактору при розрахунку навантаження на мережу, що в подальшому забезпечить безпроблемне обслуговування побудованих чи відреконструйованих мереж;
 • бази даних геоінформаційної системи, зберігають в собі інформацію про всі елементи мережі, інформацію про абонентів, про загальнобудинкові лічильники, що також пришвидшує вирішення будь яких задач чи проблемних питань.

Наведені можливості показують, що на сьогоднішній день геоінформаційна система в значній мірі дає можливість суттєво зменшувати втрати води, зменшувати час на реагування при ліквідації аварійних ситуацій та розгляду скарг від абонентів підприємства, а також економити паливні                та енергетичні ресурси підприємства.

Враховуючи  викладене, а також беручи до уваги актуальність та важливість геоінформаційної системи мереж водопостачання та водовідведення м. Суми, для подальшої належної роботи  з електронними схемами та даними зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення                  існує необхідність  впровадження сучасного програмного забезпечення, яке  збереже та розширить  існуючий функціонал системи, дозволить одночасне користування системою необмеженій кількості користувачів                         та матиме можливість оновлення і належного технічного супроводу.

Впровадження заходу планується  в 2022 році.

Загальна вартість складає  1416,67 тис.грн, без ПДВ,  відповідно на систему водопостачання – 618,80 тис.грн ( 43,68%), на систему  водовідведення – 797,87 тис.грн. (56,32 %).

 

Пункт 1.6 Заходи щодо модернізації та закупівлі транспортних засобів спеціального та спеціалізованого призначення

Пункт 1.6.1 Придбання спеціалізованого автомобіля (автомайстерні)

Захід, передбачений пунктом 120 таблиці 8.1 «Cхеми оптимізації                   системи централізованого водопостачання та водовідведення м Суми на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718.

На підприємстві, на сьогоднішній день, для обслуговування зовнішніх водопровідних мереж та споруд експлуатується п’ять  автомобілів АЦ-40                    на базі ЗІЛ-130 «пожежний автомобіль», з роками  вводу в експлуатацію – 1990,1993,1992,1996,1990.
Дані автомобілі використовуються для виконання профілактичних та аварійно-відновлювальних робіт на водопровідних мережах міста,                                         а саме : огляд  та ремонт пожежних гідрантів, ремонтні роботи при                         аваріях на  мережі, заміна вводів та фасонних частин, ремонти запірної арматури, відновлювальні роботи дорожнього  покриття після проведення ремонтно-відновлювальних робіт та інше.

На  вищевказаних  автомобілях для виконання ремонтних робіт пересуваються бригади слюсарів  та зварювальників та перевозяться необхідні матеріали. Експлуатація даних автомобілів в середньому                       складає 30 років, морально  застаріла  техніка  не може  оперативно виконувати   завдання по ліквідації аварійних ситуацій  у місті.

Цим заходом пропонується  придбати на заміну  застарілої техніки нову, а саме: МАЗ-437121 (2 одиниці) — спеціалізований автомобіль                         типу ФПВ (авто майстерня), на шасі МАЗ-437121, з наступними технічними характеристиками :

двигун –  Weichai Power (Євро 5), потужність , кВт/к.с.:160, КПП 6J70T (6-передач), кузов – автомайстерня з пасажирським відсіком, технічно допустима вантажопідйомність 4950 кг, тип кабіни : мала 3х містна.
Придбання спеціалізованих автомобілів типу ФПВ (автомайстерня планується на 2023-2024 роки:

2023 рік – 1 одиниця, вартістю 1343,25 тис.грн., без ПДВ;

2024 рік –   1 одиниця, вартістю 1343,25 тис.грн., без ПДВ.

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання спеціалізованого автомобіля (автомайстерні)  складає  2686,50 тис.грн.

 

Пункт 1.6.2 Придбання самоскиду

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання самоскиду   складає  1262,26 тис.грн., без ПДВ (відповідно для системи водопостачання –  631,13 тис.грн. та для системи водовідведення – 631,13 тис.грн. 50% / 50% ).

Захід, передбачений пунктом 124 таблиці 8.1 «Cхеми оптимізації                   системи централізованого водопостачання та водовідведення м Суми на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718.

На сьогоднішній день, для перевезення великотонажних  вантажів, а саме: перевезення будівельних та матеріально-товарних цінностей,  вивезення ґрунту з місць розриття поривів на водопровідних та каналізаційних  мережах, а так для  вивезення сміття  та відходів з                          об’єктів підприємства використовується автомобіль КРАЗ-250, який введений  в експлуатацію в 1993 році. Залишкова балансова вартість складає                               0,00 тис.грн.  Вказаний автомобіль потребує заміни, знаходиться в   аварійному стані.

Даним заходом пропонується придбати на заміну автомобіль МАЗ — 5550С3-521 (1 одиницю): самоскид, який оснащений надійним, потужним дизельним двигуном,  який відповідає екологічним стандартам Євро 5 та                 має вантажопідйомність — 12 тонн, об’єм кузова – 8,4 м3.

Відмінна  риса автомобіля: зручна конструкція кабіни водія,                         низькі витрати  на технічне обслуговування, невеликі витрати палива,                 цінова доступність.

Придбати автомобіль  планується в 2026 році.

 

Пункт 1.6.3 Придбання екскаватора

На сьогоднішній день, на підприємстві використовуються  для належного та своєчасного виконання аварійно-відновлювальних                                робіт на  водопровідно-каналізаційних мережах та спорудах  наступна                                   екскаваторна техніка:

 • екскаватор АTLAS АТ-1404, введений в експлуатацію в 1992 році , залишкова балансова вартість 0,00 тис.грн:
 • екскаватор ЕК-12-00, введений в експлуатацію в 2007 році, балансова вартість 0,00 тис.грн.;
 • екскаватор з щелепним навантажувачем Борекс 2201, введений в експлуатацію в 2013 році , балансова вартість 1,00 тис.грн.;
 • екскаватор навантажувач JCB 4CX Sitemaster,  введений в експлуатацію в 2016 році, балансова вартість 909,41 тис.грн.;
 • екскаватор (колісний) JCB JS 175 W, введений в експлуатацію в 2017 році, балансова вартість  2167,82 тис.грн..

Екскаватор АTLAS  АТ-1404 (рік випуску -1990)  використовується                   для виконання  земляних робіт на водопровідно-каналізаційних мережах,                                а саме: прокладання трубопроводів, будівництва  колодязів,                        завантаження  сміття,  а також для очистки пісковловлювачів  на станції очисних споруд.

За роки експлуатації даного екскаватора прийшли в непридатність                   двигун, деталі гідравлічних систем (розподілювач мастила) та                     гідроциліндри стріли.

Пропонується придбати на заміну екскаватор XCMG XE210WB:  модель двигуна CUMMINS QSB7 (США); максимальна глибина копання  5810 мм; максимальна швидкість руху 40 км/год.

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання екскаватора                          XCMG XE210WB   складає  4023,00 тис.грн., без ПДВ (відповідно для системи водопостачання –  2011,50 тис.грн. та для системи водовідведення – 2011,50 тис.грн. – 50% / 50% ). Термін придбання –  2025 рік.

 

Екскаватор ЕК-12-00 (рік вводу в експлуатацію – 2007) також використовується для  риття  котлованів  і траншей на водопровідно-каналізаційних мережах та спорудах, для навантаження і розвантаження матеріалів. В результаті неодноразового виконання ремонтних робіт                        даної техніки та в зв’язку з моральним зношенням необхідно,                                                 в перспективі, придбати новий екскаватор.

Для придбання пропонується колісний багатофункціональний екскаватор  JCB-5СХ (1 одиницю) з наступними технічними характеристиками: виробник JCB (Англія), робочий  об’єм двигуна – 4,4 л, об’єм ковша 1,3 м3, макс. вантажопідйомність – 4378 кг.

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання екскаватора       JCB-5СХ складає  3333,34 тис.грн., без ПДВ (відповідно для системи водопостачання –   1666,67 тис.грн.  та  для системи водовідведення –                   1666,67 тис.грн. – 50% / 50% ).  Термін придбання – 2026 рік.

 

Пункт 1.6.4 Придбання  автокрану

Захід, передбачений пунктом 125 таблиці 8.1 «Cхеми оптимізації                   системи централізованого водопостачання та водовідведення м Суми на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718 (далі- Схема оптимізації).

На сьогоднішній день на підприємстві використовується два автомобільні крани:

 • автокран СМК-101 (рік випуску 1990 р.) – на базі МАЗ -5334 з електроустановкою (380 В) та вантажопідйомністю – 10 тн;
 • автокран КС-4574 (рік випуску 1993 р.) – на базі КРАЗ-250 з вантажопідйомністю  20 тн.

Дані автокрани  мають фізичний та моральний  знос  та замортизовані   на 100 %.

Основні  види робіт, які проводяться  на  підприємстві  за допомогою автокранів:

 • навантажувальні та розвантажувальні  роботи  матеріально-товарних цінностей, будівельних матеріалів, обладнання та іншого;
 • демонтаж та монтаж водопідйомних колон на свердловинах;
 • демонтаж та монтаж залізобетонних (металевих) елементів споруд.

У зв’язку зі  значним терміном експлуатації, автокрани мають  зношеність  наступних  деталей:

– автокран  СМК-101 :  генератор струму, стріла, крюкова підвіска,  виносні опори,  лебідка канату (троса), поворотне коло,  а також основний двигун;

– автокран  КС-4574:  поворотне коло башні автокрана, кріплення стріли має пошкодження,  основна  рама платформи має дефекти (мікротріщини), двигун ЯМЗ 238 та  ходова частина мають значний знос;

– стріла викривлена, що є загрозою  персоналу, який працює з даним підйомним механізмом. Витрати на ремонт даного автомобіля є нераціональними та  економічно невигідними для підприємства.

         У зв’язку  з вищезазначеним, для проведення робіт з поточного та капітального ремонту передбачається придбання нового  автокрану:

– КС-55727-С-12  на шасі МАЗ- 6312С3-529-010,  Евро-5,  з максимальною  вантажопідйомністю  25 тн.

Технічні дані  автомобіля:  двигун – ЯМЗ- 53623, Евро-5;

потужність двигуна -273 к.с.; довжина стріли – 10,08-28,08 м;

КПП : ZF 9S1310TO – 9 передач.

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання автокрану                      складає  3294,23 тис.грн., без ПДВ. Термін придбання  – 2026 рік.

 

Пункт 1.6.5 Придбання  муловсмоктувальної машини

Для своєчасної ліквідації аварійних витоків питної води на підприємстві   цілодобово працюють  автомобілі  марки ІЛ-980 на базі                     ЗІЛ-130.  В диспетчерській службі підприємства цілодобово працюють два автомобілі ІЛ-980 на базі ЗІЛ-130  –  1988 року випуску  (№ВМ2858АЕ)  та                  1981 року випуску (№ ВМ3980АА).

На цих автомобілях слюсарі-ремонтники цілодобово виїжджають                       на об’єкти КП «Міськводоканал» СМР  для обслуговування зовнішніх                  мереж і споруд систем водопостачання та водовідведення.

За час довготривалої експлуатації даних автомобілів постійно  потребують  ремонту  наступні вузли та механізми:  ходова частина,               двигуни, вакуумні насоси, автоцистерни.  Вихід техніки з ладу на лінії                            не дає можливості виконувати оперативні завдання ремонтним                                 бригадам, а саме відкачування води з колодязів,  підвалів  будинків, траншей та інше.

Пропонується придбати на заміну машину вакуумну муловсмоктувальну МВМ-12 на шасі SITRAK C5H (1 одиницю),                                          з наступними технічними  характеристиками : двигун МС07.28-50 (Евро 5), дабл кабіна (5 чоловік), висота підйому води — 10м, вакуумний насос — Pratissoli.

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання муловсмоктувальної машини  складає  2463,75 тис.грн., без ПДВ.

Термін придбання – 2022 рік.

 

Пункт 1.7  Заходи щодо  підвищення екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища

Пункт 1.7.1 Ліквідаційний  тампонаж експлуатаційних свердловин 

         На сьогоднішній день, на виконання приписів природоохоронних установ, КП «Міськводоканал» СМР за власні кошти замовило                         розробку  проектно-кошторисної документації  з  ліквідаційного                      тампонажу свердловин, які вже не будуть задіяні під час експлуатації Сумського родовища.  Проект розроблено ТОВ «Екобурсервіс ЛТД»  в                   2020 році  (захід Інвестпрограми 2020 року). Отримано позитивний експертний звіт Філії ДП «Укрдержекспертиза» у Сумській області                                 від 30.10.2020  № 19-0424-20/К щодо розгляду ПКД .

Загальна  кошторисна вартість будівництва  – 39 984,44640 грн., з ПДВ.

Також  захід, передбачений  пунктом 10 таблиці 8.1 «Cхеми                оптимізації   системи централізованого водопостачання та водовідведення                  м. Суми на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718.

КП «Міськводоканал»  Сумської міської ради  є ліцензіатом  по                      наданню послуг з централізованого водопостачання  та водовідведення                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            в місті  Суми. На балансі та обслуговуванні  підприємства знаходяться                 шість водозаборів (Сумське родовище), з яких здійснюється  видобування питної води  з мергельно-крейдового горизонту верхньої крейди                                          та сеноман – нижньо-крейдового водоносного комплексу. Видобування                 води здійснюється відповідно до діючого спеціального дозволу на користування надрами  № 2165  від 22 березня 2000 року (дію якого продовжено на 20 років наказом Держслужби геології та надр України від 30.12.2020 р. № 628).

         Термін  експлуатації  артезіанських  свердловин – 25 років.  Свердловини  в основному були  пробурені  більше  25-30 років тому.

Передумови для тампонажу свердловин  наступні:  вода свердловин                   на верхньокрейдяний  горизонт не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 (високий вміст  іонів заліза, фтору);  свердловини на сеноман – нижньокрейдяний  горизонт – вийшли з ладу (фільтра, обсадні колони, сальники);  свердловини на юра-тріасівський горизонт – в воді високий               вміст фтору, обсадні колони  непридатні до експлуатації.

Незатампоновані свердловини несуть потенційну загрозу забруднення водоносного  горизонту.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Проектом передбачається ліквідаційний тампонаж 24-х експлуатаційних  свердловин з метою захисту водоносних горизонтів від забруднення, а саме :

         – J+T водоносний комплекс  – 6 свердловин глибиною 860 м;

– К1-2 водоносний горизонт – 7 свердловин глибиною 540 м;

– К2 водоносний горизонт – 11 свердловин глибиною 130 м.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

          Свердловини, що підлягають ліквідаційному  тампонажу, розташовані на Лепехівському, Лучанському, Ново-Оболонському, Пришибському,  Тополянському та Токарівському водозаборах м. Суми. Тампонаж виконується способом: сумісно цементацією, глинистим тампонажем та засипкою піщано-гравійної суміші.

Планується виконувати  ліквідаційний тампонаж експлуатаційних свердловин  в 2022-2026 роках, загальною вартістю 3084,67 тис.грн.,                    без ПДВ, відповідно по роках: 2023  рік – 173,14 тис.грн;

2024 рік – 1911,53 тис.грн.; 2025 рік –  1000,00 тис.грн.

 

Пункт 1.8 Інші заходи.

Пункт 1.8.1 Придбання газового хроматографу

В листопаді 2018 року «Технологічний регламент процесу виробництва питної води КП «Міськводоканал» Сумської міської ради   ТР36.00-03352455-001:2018» пройшов експертизу в  ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМНУ» та в Державній                  службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. За результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи «Технологічний регламент з виробництва питної води»                                      ТР36.00-03352455-001:2018» відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України та  затверджений головою Держпродспоживслужби України. Згідно висновку державної санітарно-епідеміологічної                    експертизи від 02.11.2018 року № 602-123-20-2/45608 вимірювальна хіміко-бактеріологічна лабораторія   КП «Міськводоканал» Сумської міської                     ради повинна проводити дослідження вихідної питної води  та води                         питної   перед надходженням у розподільну мережу за такими показниками,                              як пестициди, пестициди  (сума), а це 54 (32 артезіанських свердловин,                         16 резервуарів чистої води,  6 насосів ІІ підйому) проби у весняний                       період  та 6 проб (насоси ІІ підйому) у осінній період.

Згідно таблиці 2 Додатку 2 Державних санітарних норм та правил      2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» пестициди включають органічні інсектициди, органічні гербіциди, органічні фунгіциди, органічні нематоциди, органічні                       акарициди, органічні альгіциди, органічні родентициди, органічні слімициди, споріднені продукти (серед них регулятори росту) та їх метаболіти,                  продукти реакції та розпаду.

Моніторинг організацій та установ м. Суми та Сумської області, які мають у своєму складі хімічні лабораторії, показав, що на даний час                      жодна лабораторія не має відповідного обладнання для визначення пестицидів у питній воді згідно таблиці 2 Додатку 2 ДСанПіН 2.2.4-171-10.

Вимірювальна хіміко-бактеріологічна лабораторія  КП «Міськводо-канал» Сумської міської ради  також не може проводити лабораторні дослідження за цими показниками так, як не має відповідного сучасного обладнання –  газового хроматографу.

При здійснені відбору проб на аналіз, вимірювальна хіміко-бактеріологічна лабораторія  КП «Міськводоканал» СМР керується нормативним документом ДСТУ ISO 5667-3-2001 «Якість води.                   Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами». Відповідно до нормативного документу щодо зберігання проб,  параметрів, що досліджують (пестициди), необхідно негайно після відбирання проби почати якомога швидше проводити дослідження,                                    в зв’язку з чим замовлення досліджень пестицидів у інших регіонах                    України не є доцільним. Також на оплату замовлення досліджень                   пестицидів у питній воді в інших регіонах України потрібно значні кошти                   (до 200 тис. грн. на рік).

Представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 3-5 липня 2019 року здійснено моніторинговий візит до                                        КП «Міськводоканал» СМР щодо додержання конституційного права людини  на безпечне для життя та здоров’я довкілля.

Згідно звіту за результатами моніторингового візиту,  хімічна лабораторія очисних  споруд повинна здійснювати контроль   кількісних показників специфічних синтетичних забруднюючих речовин                      (пестицидів, фармацевтичних препаратів та інше), які скидаються у                    водний об’єкт – річку Псел.

Хімічна лабораторія очисних споруд  КП «Міськводоканал»     Сумської міської ради  також не може проводити лабораторні дослідження   за цими показниками так, як не має відповідного сучасного обладнання –  газового хроматографу.

Орієнтовна вартість придбання газового хроматографу                               складає 2487,75 тис.грн. з ПДВ.

Впровадження заходу планується в 2022 році.

Захід, передбачений пунктом 116 таблиці 8.1 «Cхеми оптимізації                   системи централізованого водопостачання та водовідведення м Суми                                   на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету                       Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718.

 

Пункт 1.8.2 Придбання рідинного хроматографу

В листопаді 2018 року «Технологічний регламент процесу виробництва питної води КП «Міськводоканал» Сумської міської ради                  ТР 36.00-03352455-001:2018»  пройшов експертизу в  ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМНУ» та в Державній                     службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. За результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи «Технологічний регламент процесу виробництва питної води                                     ТР 36.00-03352455-001:2018» відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України та  затверджений головою Держпродспоживслужби України. Згідно висновку державної санітарно-епідеміологічної                 експертизи від 02.11.2018 року № 602-123-20-2/45608 вимірювальна                    хіміко-бактеріологічна лабораторія КП «Міськводоканал» Сумської міської ради повинна проводити дослідження вихідної питної води  та води                       питної  перед надходженням у розподільну мережу за такими показниками, як пестициди, пестициди    (сума), а це 54 (32 артезіанських свердловин,                        16 резервуарів чистої води,  6 насосів ІІ підйому) проби у весняний період                  та 6 проб (насоси ІІ підйому) у осінній період.

Провівши моніторинг організацій та установ м. Суми та Сумської області, які мають у своєму складі хімічні лабораторії, на даний час                          жодна лабораторія не має відповідного обладнання для визначення пестицидів у питній воді згідно таблиці 2 Додатку 2 ДСанПіН 2.2.4-171-10.

Вимірювальна хіміко-бактеріологічна лабораторія                                                     КП «Міськводоканал» Сумської міської ради  також не може проводити лабораторні дослідження за цими показниками так, як не має                            відповідного сучасного обладнання –  рідинного хроматографу.

Орієнтовна вартість придбання рідинного хроматографу складає                                                   1899,26 грн. з ПДВ.  Впровадження заходу планується в 2023 році.

Захід, передбачений пунктом 115 таблиці 8.1 «Cхеми оптимізації                   системи централізованого водопостачання та водовідведення м Суми                             на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718.

ІІ. Централізоване водовідведення

 

Пункт 2.1 Заходи зі зниження  питомих витрат електроенергії (енергозбереження)

Пункт 2.1.1 Переоснащення насосного агрегату на КНС-18

На сьогоднішній день, на КНС-18 експлуатується:

 • насосний агрегат «FLUGT» (інв.№11897) з номінальною продуктивністю 75 м³ і номінальним тиском 15 м, який введений в експлуатацію в 2013році  з потужністю електродвигуна 7,5 кВт.

Напрацювання  насосу в 2020 р  – 1030,82 год, перекачано стоків –   77311,5 м³ за рік;

Враховуючи, що насосний агрегат «FLUGT» знаходиться в експлуатації з 2013 року  та  проходив неодноразові  капітальні та  поточні ремонти, має місце зниження ККД.

В 2022 році планується придбання та монтаж насосного агрегату «WILO» типу   FA 10.33Е  з шафами керування з наступними характеристиками:

 • Продуктивність –                  80,2 м³/год
 • Номінальна потужність –                  6,6 кВт
 • Номінальний тиск –                  15,1 м
 • Потужність на валу –                  4,5 кВт
 • ККД насоса –                  73,5 %
 • Споживча потужність –                  5,6 кВт
 • Число обертів –

Загальна вартість придбання насосного агрегату з двигуном та шафою керування складає – 280,17  тис.грн., без ПДВ

 

Пункт 2.1.2 Переоснащення насосного агрегату на КНС-18А

На сьогоднішній день, на КНС-18А експлуатується:

 • насосний агрегат «WILO» STC 80 F8 100/155 (інв.№11898), який введений в експлуатацію в  2013році  з потужністю електродвигуна 18,5 кВт.

Насосний  агрегат неодноразово проходив капітальний та поточний ремонти,   що призвело  до зниження ККД на 21 % при початковому                  значенні 63 %.

В 2022 році планується придбання та монтаж насосного агрегату «WILO» типу   FА 10.65 Е  з шафами керування з наступними характеристиками:

 • Продуктивність –                  100,1 м³/год
 • Номінальна потужність         –                   11,5 кВт
 • Номінальний тиск –                  22 м
 • Потужність на валу –                  8,7 кВт
 • ККД насоса –                  69,1%
 • Споживча потужність –                  10,8кВт
 • Число обертів –

Загальна вартість придбання насосного агрегату з двигуном та шафою керування складає – 421,96   тис.грн., без ПДВ

 

 

Пункт 2.1.3 Переоснащення насосного агрегату на КНС-8

На КНС-8 експлуатуються наступні  насосні агрегати:

 • № 1 СД 450х56 (інв. № 1104) з потужністю двигуна 55 кВт, введений               в експлуатацію в 1985 році; з номінальною продуктивністю 450 м³ і номінальним тиском 22,5м, потужністю електродвигуна 55 кВт. Напрацювання в 2020р – 106,41 год,  перекачано стоків – 47884,5 м³ за рік;
 • № 2 СД 450х56 (інв. № 7822) з потужністю двигуна 55 кВт, введений                в експлуатацію в 1985 році; з номінальною продуктивністю 450 м³ і номінальним тиском 22,5м, з потужністю електродвигуна 55 кВт. Напрацювання в 2020р – 206,19 год, перекачано стоків –  92785,5 м³ за рік;                                                             Насосні агрегати  неодноразово проходили капітальний і поточний ремонти, що відповідно призвело до зниження ККД.

В 2023  році планується придбання та монтаж насосного агрегату «Wilo» типу FA 15.97Z сухого встановлення на тумбі з шафами керування з наступними характеристиками :

 • Продуктивність –                  450,7 м³/год.
 • Номінальний тиск –                  22,6 м
 • Потужність на валу –                  36,8 кВт
 • ККД насоса –                  75,8%
 • Споживча потужність –                  41,2 кВт
 • Число обертів –

Загальна вартість придбання насосного агрегату з двигуном та шафою керування складає – 1171,04  тис.грн., без ПДВ

 

Пункт 2.1.4 Переоснащення насосного агрегату на КНС-10

На КНС-10 експлуатується наступні насосні агрегати:

 • СД 160х45 (інв. № 1148) з номінальною продуктивністю 160 м³ і номінальним тиском 45м, який введений в експлуатацію в 2002 році                                з потужністю електродвигуна 22 кВт. Напрацювання в 2020 р. склало                  124,98 год,   перекачано стоків – 19996 м³ за рік;
 • КФС 250х63 (інв. № 11756) з номінальною продуктивністю 250 м³ і номінальним тиском 63 м, який введений в експлуатацію в 2013 році                                з потужністю електродвигуна 75 кВт. Напрацювання в 2020 році –                       288,88 год, перекачано стоків  – 72220 м³ за рік.

Насосний агрегат СД 160х45 знаходиться в експлуатації з 2002 року, неодноразово проходив капітальний і поточний ремонти, що призвело                        до зниження ККД.

В 2024 році планується придбання та монтаж насосного агрегату «Wilo» типу   FA 15.77Z  з шафами керування з наступними характеристиками:

 • Продуктивність –                  250,4 м³/год.
 • Номінальний тиск –                  45,1 м
 • Потужність на валу –                  49,3 кВт
 • ККД насоса –                  62,4%
 • Споживча потужність –                  9,8 кВт
 • Число обертів –

 

Загальна вартість придбання насосного агрегату з двигуном та шафою керування складає – 1581,02  тис.грн., без ПДВ

 

Пункт 2.1.5 Переоснащення насосного агрегату на КНС-7

На КНС-7 експлуатуються наступні  насосні агрегати:

 • СМ 125/80 (інв. № 1069) з номінальною продуктивністю 80 м³ і номінальним тиском 32м, введений в експлуатацію в 2001 році                                з потужністю електродвигуна 22 кВт. Напрацювання в 2020 р – 124,98 год,   перекачано стоків – 9998,4 м³ за рік;
 • АНС 16х 50 (інв. № 1070) з номінальною продуктивністю 16 м³ і номінальним тиском 50 м, введений в експлуатацію в 2003 році  з потужністю електродвигуна 18,5 кВт. Напрацювання в 2020 році  відповідно – 52,88 год,   перекачано стоків – 846,08 м³ за рік

Насосний агрегат СМ 125/80 (інв. № 1069) знаходиться в експлуатації з 2001 року, неодноразово проходив капітальний і поточний ремонти,                    що призвело до зниження ККД

В 2025 році  планується придбання та монтаж насосного агрегату                        «Wilo» типу  FA 10.76G (FK 202-4/27)  з шафами керування з наступними характеристиками:

 • Продуктивність –                  100,2 м³/год.
 • Номінальний тиск –                  35,1 м
 • Потужність на валу –                  15,8 кВт
 • ККД насоса –                  65,4%
 • Споживча потужність –                  19,1 кВт
 • Число обертів –

Загальна вартість придбання насосного агрегату з двигуном та шафою керування складає – 508,27  тис.грн., без ПДВ

 

Пункт 2.1.6 Переоснащення насосного агрегату на КНС-12

На сьогоднішній день, на КНС-12 експлуатуються наступні насосні агрегати:

–  СМ 125/65 (інв. № 1091) з номінальною продуктивністю 50 м³ і номінальним тиском 20 м,  введений в експлуатацію в 1992 році з потужністю електродвигуна 7,5 кВт. Напрацювання в 2020 році  – 203,17 год,   перекачано стоків – 10158,5 м³ за рік;

 • FZC 24.1.4110 (інв. № 12454) з номінальною продуктивністю 80 м³                і  номінальним тиском 21 м, введений в експлуатацію в 2016 році з потужністю електродвигуна 7,5 кВт. Напрацювання в 2020р – 240,58 год,      19246,4 м³ за рік.

Насосний агрегат СМ 125/65 інв. № 1091 знаходиться в експлуатації                    з 1992 року,  неодноразово проходив капітальний і поточний ремонти, що призвело до зниження ККД.

В 2023 році планується придбання та монтаж насосного агрегату «Гідро Вакуум» типу    FZC 3.24.1.4110   з шафами керування з наступними характеристиками:

 • Продуктивність –                  100 м³/год.
 • Номінальний тиск –                  15 м
 • Потужність на валу –                  5,9 кВт;
 • ККД насоса –                  69,4%
 • Споживча потужність –                  7,3 кВт
 • Число обертів –

Загальна вартість придбання насосного агрегату з двигуном та шафою керування складає – 376,99  тис.грн., без ПДВ

 

Пункт 2.1.7 Переоснащення насосного агрегату на КНС-16

На КНС-16 експлуатуються наступні насосні агрегати:

 • FZC 341 (інв. № 11750) з номінальною продуктивністю 110 м³ і номінальним тиском 32м, який введений в експлуатацію в 2013 році з потужністю електродвигуна 18,5 кВт. Напрацювання в 2020 р – 118,07 год,   12887,7м³ за рік;

–   СМ 150х20 (інв. № 1100) з номінальною продуктивністю 150 м³ і номінальним тиском 20м, який введений в експлуатацію в 1997 році з потужністю електродвигуна 22 кВт. Напрацювання в 2020р – 100,42 год,   15063 м³ за рік;

 •  СМ 150х20 (інв. № 7820) з номінальною продуктивністю 150 м³ і номінальним тиском 20м, який введений в експлуатацію в 1997 році з потужністю електродвигуна 37,5 кВт. Напрацювання в 2020р – 48,07 год,   7206 м³ за рік;

Насосний агрегат СМ 150*20 (інв. № 7820) знаходиться в експлуатації з 1997 року, він неодноразово проходив капітальний і поточний ремонти,                  що призвело до зниження ККД.

Замість цього насосу в 2026 році планується придбання та монтаж насосного агрегату «Гідро Вакуум» типу    FZC 3.21.1.4110   з шафами керування наступного типу:

 • Продуктивність –                  100 м³/год.
 • Номінальний тиск –                  20 м
 • Потужність на валу –                  5,9 кВт
 • ККД насоса –                  69,4%
 • Споживча потужність –                  7,3 кВт
 • Число обертів –

Загальна вартість придбання насосного агрегату з двигуном та шафою керування складає – 359,13  тис.грн., без ПДВ

 

Пункт 2.1.8 Переоснащення насосних агрегатів на МНС № 1 станції очисних споруд

На мулонасосній станції №1 експлуатуються наступні насосні агрегати:

№ 1 – ЦН800/50 (інв. №713), 2000 року введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 75 кВт, 960 об/хв;

№ 2   – ЦН800/50 (інв. №712), 2000  року введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 75 кВт, 960 об/хв.;

№ 3 –  ЦН800/50 (інв. №1017), 1994 року введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 75 кВт, 960 об/хв..

Насосні агрегати  неодноразово проходили капітальні та поточні ремонти, що призвело до зниження ККД на 20% при початковому значенні 62%.

В сукупності ці фактори роблять недоцільною та економічно необґрунтованою подальшу експлуатацію даних насосів.

Планується придбання та монтаж 3-х одиниць насосних агрегатів фірми «Гідро-Вакуум»  з шафами управління наступного типу:

– насосний агрегат FZС 7.24.1.4110  з потужністю електродвигуна 75 кВт,               735 об/хв;

– шафа управління UZS 7.05.01, 75 кВт на базі плавного пуску Danfos                     MCD 600.

Технічні характеристики: Q = 800 м3/год; H = 20 м; P2 = 54,9 кВт.

Комплект забезпечує повний електричний захист насоса та електродвигуна, можливе підключення до існуючої системи диспетчеризації з модулем Mod bas. Ступінь захисту ІР55.

Загальна вартість впровадження заходу, тобто придбання 3-х одиниць насосних агрегатів, складає 3958,35 тис.грн., відповідно по термінам –

в 2025 році – 2638,90 тис.грн. (2 одиниці);

в 2026 році –  1319,45 тис.грн. (1 одиниця).

 

Пункт 2.1.9 Переоснащення насосних агрегатів на МНС № 2 станції очисних споруд

На мулонасосній станції № 2 експлуатуються наступні насосні агрегати:

№ 1 – СД 800/32 (інв. № 650), 1991року  введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 132 кВт, 988об/хв;

№ 2 – СД800/32 (інв. № 8549), 1994 року  введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 75 кВт, 752об/хв.

Насосні агрегати №№1-3 неодноразово проходили капітальні та поточні ремонти, що призвело до зниження ККД на 20% при початковому значенні 66%. Виконавши заміну  насосів № 1 СД800/32 (інв. № 650)                    та № 2  СД800/32 (інв. № 8549) потенційно  зможемо зменшити                    споживання електроенергії на 57 кВт/год, В сукупності ці фактори роблять                  недоцільною та економічно необґрунтованою подальшу експлуатацію                даних насосів.

Планується придбання та монтаж 2-х одиниць насосних агрегатів фірми «Гідро-Вакуум»  з шафами управління наступного типу:

– насосний агрегат FZС 7.24.1.4110  з потужністю електродвигуна 75 кВт,               735 об/хв;

– шафа управління UZS 7.05.01, 75 кВт на базі плавного пуску Danfos                     MCD 600.

Технічні характеристики: Q = 800 м3/год; H = 20 м; P2 = 54,9 кВт.

Комплект забезпечує повний електричний захист насоса та електродвигуна, можливе підключення до існуючої системи диспетчеризації з модулем Mod bas. Ступінь захисту ІР55.

Загальна вартість впровадження заходу, тобто придбання 2-х одиниць насосних агрегатів, складає 2638,90 тис.грн.,  термін виконання  –  2023 рік  (2 одиниці).

 

Пункт 2.1.10 Переоснащення насосних агрегатів в будівлі решіток станції очисних споруд

На сьогоднішній день, в будівлі решіток експлуатуються наступні насосні агрегати, які призначені для видалення піскопульпи та важких мінеральних домішок з розміром частинок 0,25-0,4 мм з пісколовок № 1, № 2 та №3 на піскові майданчики задля зневоднення та кращої механічної очистки:

№ 1- КМ 90/35 (інв. №11844), 1991 року введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 22 кВт, 2900 об/хв;

№ 2 -КМ 90/35 (інв. №11845), 1991 року  введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 22 кВт, 2900 об/хв.

Враховуючи, що насос         № 1 та № 2 знаходиться в експлуатації                                з   1991 року, то вони неодноразово проходили капітальні та поточні              ремонти,   що призвело до зниження ККД на 23% при початковому значенні 77%.

Електродвигуни насосів споживають по 22 кВт/год, за 2020 рік сумарно відпрацьовано  476,55год, або  спожито 10484,1кВт/рік  електроенергії.

Для придбання пропонуються насосні агрегати MVAe.65-200.A.1100                       з потужністю електродвигуна 18,5 кВт – 2 одиниці.

Електродвигун насоса MVAe.65-200.A.1100 споживає 18,5кВт/год,                що при тривалості роботи  476,55 год становило б 8816,175кВт/рік.  Виконавши заміну насосів, ми загалом можемо зменшити споживання електроенергії на 1667,925кВт/рік,  при ціні в 3,67 грн (з ПДВ) за 1 кВт електроенергії  економія склала   6121,28 грн (з ПДВ) в рік.

В сукупності ці фактори роблять недоцільною та економічно необґрунтованою подальшу експлуатацію  насосів КМ 90/35.

Планується придбання та монтаж насосних агрегатів фірми                          «Гідро Вакуум»  з шафами управління (2 одиниці), а саме:

 • насосний агрегат MVAe.65-200.A.1100 – 2 од., з потужністю електродвигуна 18,5 кВт, 3000 об/хв;
 • шафа управління UZS 05.10 – 2 од., 18,5 кВт на базі плавного пуску Danfos MCD 600.

Комплект забезпечує повний електричний захист насоса та електродвигуна, можливе підключення до існуючої системи диспетчеризації з модулем Mod bas.

Технічні характеристики: Q = 100 м3/год; H = 45,3 м; P2 = 16 кВт.

Загальна вартість впровадження заходу, тобто придбання 2-х одиниць насосних агрегатів, складає 617,3 тис.грн.,  термін виконання  –  2023 рік                      (2 одиниці).

 

 

 

Пункт 2.1.11 Переоснащення насосного агрегату в компресорній станції очисних споруд

На компресорній станції  експлуатується насосний  агрегат:

– № 1 СД100/40 (інв. №11838), 1968  року  введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 15 кВт, 1460об/хв.

Враховуючи, що насос №1 СД100/40 (інв. №11838) знаходиться в експлуатації з 1968 року,  то він  неодноразово проходив капітальні та  поточні ремонти, що призвело до зниження ККД на 38% при початковому значенні 61%.

В сукупності ці фактори роблять недоцільною та економічно необґрунтованою подальшу експлуатацію даного насосу.

У 2024 році   планується придбання та монтаж насосного  агрегату фірми «Гідро-Вакуум»  з шафою управління, а саме:

– насосний агрегат MVAe.65-200.A.1100 – 1 од., з потужністю  електродвигуна 18,5 кВт, 2950 об/хв;

– шафа управління UZS 7.05.10 – 1 од., 18,5 кВт на базі плавного                                  пуску Danfos MCD 600.

Комплект забезпечує повний електричний захист насоса та електродвигуна, можливе підключення до існуючої системи диспетчеризації з модулем Mod bas.

Враховуючи, що насос №1 СД100/40 (інв. №11838) знаходиться в експлуатації з 1968 року, то він неодноразово проходив капітальні та                поточні ремонти, що призвело до зниження ККД на 38% при початковому значенні 61%.

В сукупності ці фактори роблять недоцільною та економічно необґрунтованою подальшу експлуатацію даного насосу.

Технічні характеристики: Q = 100 м3/год; H = 40 м; P2 = 14,35 кВт.

Загальна вартість впровадження заходу, тобто придбання насосного агрегату, складає 308,65 тис.грн.,  термін виконання  –  2024 рік    (1 одиниця).

 

Пункт 2.1.12  Переоснащення насосних  агрегатів в ПНС № 2 станції очисних споруд

На плунжерній насосній станції №2 експлуатуються наступні насосні агрегати:

№ 1- СД250/22,5 (інв. №11859), 1975 року  введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 37 кВт, 1450 об/хв;

№ 2- СД250/22,5 (інв. №11861), 1975 року  введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 40 кВт, 1450 об/хв.

Враховуючи, що насосні агрегати в експлуатації з 1975 року, неодноразово проходили капітальні та поточні ремонти, це призвело                           до зниження ККД на 33% при початковому значенні 63%.

Електродвигун насосу № 1 СД250/22,5 (інв. №11859) споживає                            37 кВт/год, № 2  СД250/22,5 (інв. №11861) – 40 кВт/год, за 2020 рік  було відпрацьовано насосом № 1 СД250/22,5 (інв. №11859) 630,25 год, насосом                № 2 СД250/22,5 (інв. №11861) – 673,2 год, тобто разом спожито 50247,25кВт/рік. Електродвигун насоса FZС.4.21.1.4110 споживає      30кВт/год, що при тривалості роботи у 1303,45год становило б  39103,5кВт/рік. Замінюючи насоси № 1 СД250/22,5 (інв. №11859) та № 2  СД250/22,5 (інв. №11861) на насосні агрегати FZС.4.21.1.4110 ми загалом можемо зменшити споживання електроенергії на 11143,75кВт/рік, що                      при вартості  в 3,67грн (з ПДВ) за 1кВт електроенергії становило б                 економію в 40897,56 грн (з ПДВ) в рік.

В сукупності ці фактори роблять недоцільною та економічно необґрунтованою подальшу експлуатацію даних насосів.

У 2024 році  планується придбання та монтаж насосних агрегатів фірми «Гідро Вакуум»  з шафами управління наступного типу:

– насосний агрегат FZС.4.21.1.4110 – 2 од., з потужністю електродвигуна 30 кВт;

– шафа управління UZS 7.05.01 – 2од., 30 кВт на базі плавного пуску                     Danfos MCD 600.

Комплект забезпечує повний електричний захист насоса та електродвигуна, можливе підключення до існуючої системи                   диспетчеризації з модулем Mod bas.

Технічні характеристики: Q = 250 м3/год; H = 22 м; P2 = 20,7 кВт.

Загальна вартість впровадження заходу, тобто придбання двох насосних агрегатів, складає 1136,58 тис.грн.,  термін виконання  –  2024 рік    (2 одиниці).

 

Пункт 2.1.13  Переоснащення насосного  агрегату в КНС станції очисних споруд

На каналізаційній насосній станції  експлуатується насосний  агрегат:

№1 –  СД 250/22,5 (інв. №11852), 1986 року введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 45 кВт, 1450 об/хв.

Враховуючи, що насос № 1 СД250/22,5 (інв. №11852) знаходиться в експлуатації з 1986 року, то він неодноразово проходив капітальні та                поточні ремонти, що призвело до зниження ККД на 22% при початковому значенні 63%.

Електродвигун насоса споживає 45кВт/год, за 2020 рік  було відпрацьовано 72 год, тобто спожито 3240 кВт/рік.

Електродвигун насоса FZС.4.21.1.4110  споживає 30кВт/год, що                     при тривалості роботи у 72 год становило б  2160 кВт/рік.   Замінивши насос №1 СД250/22,5 (інв. №11852) на насосний агрегат FZС.4.21.1.4110                                 ми загалом можемо зменшити споживання електроенергії на 1080   кВт/рік, що при вартості електроенергії  в 3,67 грн (з ПДВ) за 1кВт електроенергії становило б економію в 3963,6 грн (з ПДВ) в рік.

В сукупності ці фактори роблять недоцільною та економічно необґрунтованою подальшу експлуатацію даного насосу.

У 2023 році  планується придбання та монтаж насосного  агрегату фірми «Гідро Вакум»  з шафою  управління наступного типу:

– насосний агрегат FZС.4.21.1.4110 – 1 од., з потужністю електродвигуна                30 кВт;

– шафа управління UZS 7.05.01 – 1од., 30 кВт на базі плавного пуску Danfos MCD 600.

Комплект забезпечує повний електричний захист насоса та електродвигуна, можливе підключення до існуючої системи диспетчеризації з модулем Mod bas.

Технічні характеристики: Q = 250 м3/год; H = 22 м; P2 = 20,7 кВт.

Загальна вартість впровадження заходу, тобто придбання  насосного агрегату (1 одиниці), складає 568,29 тис.грн.,  термін виконання  –  2023 рік.

 

Пункт 2.1.14  Переоснащення насосних  агрегатів в ДНС № 1 станції очисних споруд

На сьогоднішній день, на дренажній насосній станції №1 експлуатуються наступні насосні агрегати:

№ 1- СД100/40 (інв. №11578), 1968 року введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 22 кВт, 2900 об/хв;

№  2- НФ-2,5 (інв. №11866), 1968 року введення в експлуатацію, з потужністю електродвигуна 22 кВт, 2900 об/хв.

Враховуючи, що насосні агрегати №№1,2 експлуатуються з 1968 року, то  вони  неодноразово проходили капітальні та поточні ремонти,                                   що призвело до зниження ККД на 37% при початковому значенні 61%.

В сукупності ці фактори роблять недоцільною та економічно необґрунтованою подальшу експлуатацію даних насосів.

У 2024 році  планується придбання та монтаж насосних агрегатів  фірми «Гідро вакуум»  з шафами управління наступного типу:

–  насосний агрегат FZС.4.21.1.4110 – 2 од., з потужністю електродвигуна                     30 кВт;

–  шафа управління UZS 7.05.01 – 2од., 30 кВт на базі плавного пуску Danfos MCD 600.

Комплект забезпечує повний електричний захист насоса та електродвигуна, можливе підключення до існуючої системи диспетчеризації з модулем Mod bas.

Технічні характеристики: Q = 250 м3/год; H = 22 м; P2 = 20,7 кВт.

Загальна вартість впровадження заходу, тобто придбання  2-х насосних  агрегатів, складає 1136,58 тис.грн.,  термін виконання  –  2024 рік (2 одиниці).

 

Пункт 2.1.15  Переоснащення насосних  агрегатів в ДНС № 1 станції очисних споруд

На дренажній насосній станції №2 експлуатуються наступні насосні агрегати:

№ 1- СД160/44 (інв. №11868), 2005 року введення в експлуатацію,                               з потужністю електродвигуна 37 кВт, 1450 об/хв;

№ 2 – СД100/40 (інв. №11867), 2011 року введення в експлуатацію,                                    з потужністю електродвигуна 18,5 кВт, 2900 об/хв.

Насосні агрегати неодноразово проходили капітальні та поточні ремонти, що призвело до зниження ККД на 15% при початковому значенні 64%.  Тому  доцільною та економічно обґрунтовано подальшу виконати заміну даних насосів.

У 2026 році  планується придбання та монтаж насосних агрегатів  фірми «Гідро вакуум»  з шафами управління наступного типу:

– насосний агрегат FZС.4.21.1.4110 – 2 од., з потужністю електродвигуна                     30 кВт;

– шафа управління UZS 7.05.01 – 2од., 30 кВт на базі плавного пуску Danfos MCD 600.

Комплект забезпечує повний електричний захист насоса та електродвигуна, можливе підключення до існуючої системи диспетчеризації з модулем Mod bas.

Технічні характеристики: Q = 250 м3/год; H = 22 м; P2 = 20,7 кВт.

Загальна вартість впровадження заходу, тобто придбання  2-х насосних  агрегатів, складає 1136,58 тис.грн.,  термін виконання – 2026 рік (2 одиниці).

 

Пункт 2.3 Заходи щодо впровадження  та розвитку інформаційних технологій

Пункт 2.3.1 Створення розрахунково-інформаційного комплексу (геоінформаційної системи) інженерних мереж з інтеграцією даних в спеціалізоване програмне забезпечення 

На сьогоднішні день на підприємстві працює геоінформаційна                    система мереж водопостачання та водовідведення впроваджена протягом        2014 – 2017 рокі, яка базується на програмному забезпеченню «Zulu» виробництва  ТОВ «Политерм» (м. Санкт-Петербург).

Відповідно до Указу президента України №133/2017  Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”  розробник програмного забезпечення «Zulu» Товариство з обмеженою відповідальністю  “Политерм” м. Санкт-Петербург, Росія та виконавець робіт з провадження геоінформаційної системи Товариство з обмеженою відповідальністю “НВП Енертех”                              м. Харків, потрапили під застосування обмежувальних заходів (санкцій),                   що унеможливило подальше оновлення та обслуговування існуючого програмного забезпечення.

До моменту введення обмежень (санкцій) – програмне забезпечення «Zulu», яке є платформою геоінформаційної  системи мало відповідний технічний супровід з боку постачальника програми та виконавця робіт                              з її впровадження.

Після введення в дію відповідного указу, підприємство продовжувало використовувати програмне забезпечення «Zulu» без оновлення та технічного супроводу, що створювало значні незручності в роботі та неможливість вирішення будь яких програмних чи технічних помилок в роботі системи.

Також на момент придбання програмного забезпечення «Zulu»  комплект ліцензії давав право на одночасне користування програмою для 3-х робочих місць, що на сьогоднішній день є недостатнім для повноцінного користування в повсякденній роботі.

За час користування геоінформаційною системою майже всі підрозділи підприємства відчули зручність та доцільність її впровадження. Система дає можливість більш швидко, якісно та продуктивно виконувати повсякденні роботи. Геоінформаційний комплекс має можливість:

 • моделювати ділянки відключення водопровідних мереж при ліквідації аварійних ситуацій чи планових робіт, що призводить до суттєвого зменшення втрат води при спорожненні водогонів;
 • швидко знаходити необхідні колодязі та елементи мереж за допомогою прив’язки системи до GPS координат;
 • використовувати мобільні пристрої для пошуку мереж та елементів системи, що значною мірою економить паливні ресурси при пересуванні автотранспорту та скорочує час на локалізацію аварій;
 • моделювання гідравлічної моделі дає можливість більш швидко виявити несправності в роботі системи, що скорочує час на вирішення скарг від абонентів підприємства;
 • гідравлічний розрахунок, як системи водопостачання так і системи водовідведення, дозволяє на програмному рівні прорахувати діаметри мереж при їх заміні, а особливо санації. Дана функція дає можливість уникнути людського фактору при розрахунку навантаження на мережу, що в подальшому забезпечить безпроблемне обслуговування побудованих чи відреконструйованих мереж;
 • бази даних геоінформаційної системи, зберігають в собі інформацію про всі елементи мережі, інформацію про абонентів, про загальнобудинкові лічильники, що також пришвидшує вирішення будь яких задач чи проблемних питань.

Наведені можливості показують, що на сьогоднішній день геоінформаційна система в значній мірі дає можливість суттєво                 зменшувати втрати води, зменшувати час на реагування при ліквідації аварійних ситуацій та розгляду скарг від абонентів підприємства, а також економити паливні та енергетичні ресурси підприємства.

 

Враховуючи  викладене, а також беручи до уваги актуальність та важливість геоінформаційної системи мереж водопостачання та водовідведення м. Суми, для подальшої належної роботи  з електронними схемами та даними зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення                  існує необхідність  впровадження сучасного програмного забезпечення, яке  збереже та розширить  існуючий функціонал системи, дозволить одночасне користування системою необмеженій кількості користувачів                         та матиме можливість оновлення і належного технічного супроводу.

 

Впровадження заходу планується  в 2022 році.

Загальна вартість складає  1416,67 тис.грн, без ПДВ,  відповідно на систему водопостачання – 618,80 тис.грн (43,68 %), на систему  водовідведення – 797,87 тис.грн.(56,32).

 

Пункт 2.4  Заходи щодо модернізації та закупівлі транспортних засобів спеціального та спеціалізованого призначення

Пункт  2.4.1  Придбання спецавтомобіля  для аварійних бригад

Заходом передбачається придбання нової спеціальної аварійної майстерні на  шасі МАЗ-4371, марки АТ-АМ.

Захід, передбачений пунктом 120 таблиці 8.1 Схеми оптимізації.

На сьогоднішній день, на об’єктах системи водовідведення каналізаційні бригади використовують шість одиниць спецтехніки, а саме:

 • Газель ГАЗ АС G2705, держ.№ – 6092, рік випуску – 2011 р.;
 • Фургон ГАЗ 53, державний номер – 4176, рік випуску – 1986 р.;
 • ЗИЛ 431410 КО 502 (промивна), державний номер – 4190, рік випуску – 1991 р.;
 • ГАЗ 53 (асенізаційна), державний номер – 2941, рік випуску – 1990 р.;
 • Фургон ГАЗ 330727, державний номер – 4013, рік випуску – 1999 р.;
 • Фургон ЗИЛ 431412, державний номер – 0296, рік випуску – 1992 р.

Придбання нової аварійки буде здійснено замість фургону ГАЗ -53, який знаходиться в аварійному стані.

Також  при проведенні аварійних робіт в роботу задіяні: водії – 3 чоловіки, слюсарі – 6 чоловік, машиніст екскаватора – 1 чоловік.

 

Автомобіль  АТ-АМ  на шасі МАЗ-4371 – аварійна майстерня    з унікальною комплектацією обладнання, яке  заміщає використання  декількох транспортних одиниць для виконання  виробничих задач при ліквідації  аварій на  каналізаційних  мережах, а саме:

 1. Розміщення та доставка до пункту призначення бригади із                                    4 чоловік + 1 водій.
 2. Набір інструментів та обладнання: переносна бензинова електростанція (паливний бак – 25 л, номінальна потужність – 6 кВт, 230В/50Гц), в комплекті зі : зварювальним інвектором (напруга – 220 В, потужність 6,5 кВт), мотопомпою бензиновою (100 м3/год), перфоратором (діаметр  свердління: бетон/сталь/дерево 28/13/30 мм ), кутовою шліфувальною машиною, відбійним молотком, трубними ключами,                    стійкою металевою для прожекторів, подовжувачем на котушці                                       типу У 16-01, драбиною алюмінієвою, ліхтарем світлодіодним, ліхтарем пошуковим акумуляторним та ін.

          Опис автомобіля: шасі МАЗ-4371, обшивка фургона – сендвіч                  панель, два відсіки – пасажирський та вантажний, утеплені. Перший відсік (пасажирський) призначений  для перевезення   ремонтної бригади, другий (технологічний) призначений  для проведення робіт  та  перевезення технологічного устаткування.

Крім унікальної комплектації обладнанням, заміщення декількох транспортних одиниць визначальним є мобільність при виконанні                    аварійних робіт.

КП «Міськводоканал» СМР планує здійснити закупівлю даного  спецавтомобіля  для оновлення спецтехніки для аварійних бригад.

Вартість придбання спецавтомобіля складає 1925,00 тис.грн., термін впровадження – 2022 рік.

 

Пункт  2.4.2  Придбання автобуса

Захід, передбачений пунктом 127 таблиці 8.1 Схеми оптимізації.

На сьогоднішній день, для перевезення робочих змін на  станцію                      очисних споруд використовується автобус ЛАЗ-695, держ.№ ВМ3950АА, 1990 року випуску.

Протягом доби,  7:00 годин  до 21:00 годин,  даний автобус щоденно виконує 4 рейси   «база КП «Міськводоканал» СМР  – станція очисних споруд», що в сумі складає  загальний шлях  близько 90 км за зміну.

           Крім цього, автобус  використовується  як транспортний засіб  з перевезення працівників  під  час  проведення  інформаційних брифінгів                     на об’єктах, змагань  між представниками комунальних підприємств                                 та т.п.

Технічний стан даного  автотранспорту незадовільний,  потребує  заміни на новий. Залишкова балансова вартість складає 0,00 тис.грн.

Пропонується придбати автобус ЗАЗ-А08 з наступними технічними

характеристиками: колісна база, мм – 3800; кількість місць (без водія) /загальна кількість пасажирів, чол.- 43/28; тип – турбо дизель, Евро 5;                 двигун, модель WP3NQ140E50, об’єм, л -3,0.

Загальна сума витрат, пов’язаних з придбанням автобуса (1 одиниці) складає  1446,67 тис.грн., без ПДВ.

Придбання  автобуса планується в 2026 році.

 

Пункт  2.4.3  Придбання каналопромивочної машини

КП «Міськводоканал» Сумської міської ради постійно експлуатує та обслуговує зовнішні каналізаційні мережі, довжина яких складає понад                      336,53 км. Для своєчасного прийняття та проходження стічних вод                                           від житлової та нежитлової  забудови міста підприємство постійно                      виконує  роботи з  гідравлічного промивання та механічного прочищення  зовнішніх каналізаційних мереж міста.

У зв’язку із значним збільшенням кількості засорів на зовнішніх  каналізаційних  мережах   міста катастрофічно  не вистачає спеціалізованої  техніки  для проведення зазначених робіт.

Для виконання вищезазначених робіт, КП «Міськводоканал» СМР  має відповідні  транспортні засоби та механізми, в тому числі автогідромашина                      КО 502 на базі ЗІЛ – 2  одиниці, дата випуску 1991-1993 років                                                та спеціалізований вантажний фургон МАЗ (автогідромашина) – 1 одиниця, дата випуску 2018 рік .

Протягом  2020 року було прийнято 4133 заявки на аварійно-диспетчерську службу від громадян міста та від житлово-комунальних                 компаній, за місяць  в середньому надходить 391 заявка, які в свою чергу потребують виконання,  як механічним способом, так і гідравлічним промиванням мереж.

Спеціалізований вантажний фургон МАЗ (автогідромашина) своїми габаритами не завжди може виконати роботи на прилеглій (прибудинковій) території житлових будинків.  Також автогідромашини КО 502 згідно своїх технічних характеристик непридатні  для виконання робіт в зимовий період,                           а саме при температурі навколишнього середовища нижче  0 °C.

Тому, необхідно придбати каналопромивочну машину МК-9 на шасі МАЗ-4381СО -540-081.

Захід, передбачений пунктом 102 таблиці 8.1 Схеми оптимізації.

Загальна сума витрат, пов’язаних з придбанням каналопромичної машини складає 1920,11 тис.грн., без ПДВ. Придбання планується                         в 2025 році.

 

Пункт  2.4.4  Придбання самоскиду

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання самоскиду   складає  1226,26 тис.грн., без ПДВ (відповідно для системи водопостачання –  631,13 тис.грн. та для системи водовідведення – 631,13 тис.грн. 50% / 50% ).

Захід, передбачений пунктом 124 таблиці 8.1 Cхеми оптимізації.

На сьогоднішній день, для перевезення великотонажних вантажів,                       а саме: перевезення будівельних та матеріально-товарних цінностей,  вивезення ґрунту з  місць розриття поривів на водопровідних та каналізаційних   мережах, а так для  вивезення сміття  та відходів з об’єктів підприємства використовується автомобіль КРАЗ-250, який введений в експлуатацію  в  1993 році. Залишкова балансова вартість складає                              0,00 тис.грн.

Вказаний  автомобіль потребує заміни, знаходиться в  аварійному стані.

Даним заходом пропонується придбати на заміну автомобіль                   МАЗ — 5550С3-521 (1 одиницю): самоскид, який оснащений надійним, потужним дизельним двигуном,  який відповідає екологічним стандартам Євро 5 та   має вантажопідйомність — 12 тонн, об’єм кузова – 8,4 м3. Відмінна                              риса автомобіля: зручна конструкція кабіни водія, низькі витрати                                      на технічне обслуговування, невеликі витрати палива, цінова доступність.

Придбати  автомобіль  планується  в 2026 році.

 

Пункт  2.4.5  Придбання екскаватора

На сьогоднішній день, на підприємстві використовуються  для належного та своєчасного виконання аварійно-відновлювальних                                робіт на  водопровідно-каналізаційних мережах та спорудах  наступна                                   екскаваторна техніка:

 • екскаватор АTLAS АТ-1404, введений в експлуатацію в 1992 році , залишкова балансова вартість 0,00 тис.грн:
 • екскаватор ЕК-12-00, введений в експлуатацію в 2007 році, балансова вартість 0,00 тис.грн.;
 • екскаватор з щелепним навантажувачем Борекс 2201, введений в експлуатацію в 2013 році , балансова вартість 1,00 тис.грн.;
 • екскаватор навантажувач JCB 4CX Sitemaster,  введений в експлуатацію в 2016 році, балансова вартість 909,41 тис.грн.;
 • екскаватор (колісний) JCB JS 175 W, введений в експлуатацію в 2017 році, балансова вартість  2167,82 тис.грн..

Екскаватор АTLAS  АТ-1404 (рік випуску -1990)  використовується                   для виконання  земляних робіт на водопровідно-каналізаційних мережах,                                а саме: прокладання трубопроводів, будівництва  колодязів,                        завантаження  сміття,  а також для очистки пісковловлювачів  на станції очисних споруд.

За роки експлуатації даного екскаватора прийшли в непригодність                   двигун, деталі гідравлічних систем (розподілювач мастила) та                     гідроциліндри стріли.

Пропонується придбати на заміну екскаватор XCMG XE210WB:  модель двигуна CUMMINS QSB7 (США); максимальна глибина копання  5810 мм; максимальна швидкість руху 40 км/год.

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання екскаватора                          XCMG XE210WB   складає  4023,00 тис.грн., без ПДВ (відповідно для системи водопостачання –  2011,5 тис.грн. та для системи водовідведення – 2011,50 тис.грн. – 50% / 50% ). Термін придбання –  2025 рік.

Екскаватор ЕК-12-00 (рік вводу в експлуатацію – 2007) також використовується для  риття  котлованів  і траншей на водопровідно-каналізаційних мережах та спорудах, для навантаження і розвантаження матеріалів. В результаті неодноразового виконання ремонтних робіт                        даної техніки та в зв’язку з моральним зношенням необхідно,                                                 в перспективі, придбати новий екскаватор.

Для придбання пропонується колісний багатофункціональний екскаватор  JCB-5СХ (1 одиницю) з наступними технічними характеристиками: виробник JCB (Англія), робочий  об’єм двигуна – 4,4 л, об’єм ковша 1,3 м3, макс. вантажопідйомність – 4378 кг.

Загальна  вартість впровадження  заходу з придбання екскаватора       JCB-5СХ складає  3333,34 тис.грн., без ПДВ (відповідно для системи водопостачання –  1666,67 тис.грн.  та  для системи водовідведення –                  1666,67 тис.грн. – 50% / 50% ).  Термін придбання – 2026 рік.

 

Пункт 2.5.  Заходи щодо підвищення екологічної  безпеки та охорони навколишнього  середовища

Пункт 2.5.1 Придбання щитових затворів  з електроприводом для  КНС-2

КНС-2 – найпотужніша каналізаційна насосна станція міста,  яка спроможна перекачувати  40 тис.м3 на добу. Будівля КНС-2 споруджена                               в 1971 році, виконувалась реконструкція   в  1991 році.

КНС-2 забезпечує перекачування  стічних вод з Курського   мікрорайону та Центральної частини міста- це близько 45 % об’єму всіх стоків міста.

На  КНС-2  стічні води в грабельне відділення надходять двома лотками, на яких встановлено механічні решітки, які здійснюють первинну  механічну  очистку стічних вод від крупногабаритних відходів. В свою чергу, фекальні насосні агрегати перекачуючи стічні  води мають додаткове навантаження, якщо решітки  не затримують крупногабаритне сміття (каміння, ганчір’я та інше). Маючи перевантаження, насосні агрегати потребують додаткового  ремонту,  загальна вартість якого  збільшується   в рази.

Під  час експлуатації  самопливних каналізаційних колекторів, на яких мають місце аварії (засмічення, провали, руйнація та вихід з ладу самопливної труби, тощо), до приймальних  лотків разом із стічними водами                            надходить пісок, мул, будівельне сміття. Все це засмічує лотки і створює загрозу виходу з ладу  механічних решіток.

Для очищення лотків необхідно зупиняти роботу КНС-2 на 4 години,                   так як  затвори для перемикання надходження стічної рідини відсутні.                                     При їх наявності потреби відключати КНС не було б, затвори перемикалися б почергово і почергово очищались  би приймальні лотки.

Впровадження цього заходу дасть можливість максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне сміття, що  зменшить навантаження на насоси.

Заходом передбачається придбання та монтаж  затворів щитових поверхневих з електроприводами ЗЩПЄ 1,7 х325(2,5), AISI 304                                               з шафами керування, марка приводу  AUMA SA 14.2 – 2 одиниці

Загальна вартість впровадження заходу складає 957,60 тис.грн.,                        без ПДВ.

Планується придбати в 2022 році – 2 одиниці, вартістю 478,8 тис.грн.    за одиницю. Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній.

 

Пункт  2.5.2  Придбання конвеєру та пресу з електроприводами  до  решіток  каналізаційних  для  КНС-6А

           Каналізаційна  насосна  станція № 6А  є однією  із шести головних                  станцій, які перекачують стічні води на основний  напірний колектор,                        через який  стоки  надходять  на міські очисні споруди.

Для більш ефективної роботи решіток необхідно придбати                             конвеєр гвинтовий з електроприводом КГЕ 2/5,2-190 – 1 одиницю  та прес гвинтовий віджимний з електроприводом ПГВЕ 2007 – 1 одиницю.

Впровадження цього заходу доповнить роботу решіток,                                       дасть можливість  максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне сміття, що  в свою чергу  зменшить навантаження                              на насоси. Придбання вказаного обладнання значно полегшить роботу персоналу   на КНС.

Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній.

Загальна вартість впровадження заходу складає 842,67 тис.грн.,                           без ПДВ.

Впровадження заходу планується на 2022 рік .

 

Пункт 2.5.3   Придбання  решіток  каналізаційних механізованих  пруткових  на КНС-9

Каналізаційна  насосна  станція № 9  є однією  із шести головних                  станцій, які перекачують стічні води на основний  напірний колектор,                        через який  стоки  надходять  на міські очисні споруди.

На сьогоднішній день,  для затримання  відходів  використовуються саморобні  решітки з чорного металу, які  мають значну корозію та                                   не виконують основну функцію. Фізична корозія решіток є критичною                          та вимагає їх негайної заміни.  В свою  чергу, фекальні насосні агрегати перекачуючи стічні  води у      головний напірний  каналізаційний  колектор мають додаткове навантаження, якщо решітки  не затримують крупногабаритне  сміття (каміння, ганчір’я  та інше). Маючи  перевантаження, насосні агрегати потребують додаткового ремонту,  загальна вартість якого  збільшується   в  рази.

Впровадження цього заходу дасть можливість  максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне сміття, що                   зменшить навантаження на насоси.

Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній,                   якщо не враховувати витрати на додатковий  поточний та капітальний                 ремонт насосних агрегатів.

Загальна вартість впровадження заходу складає 2808,00 тис.грн.,                           без ПДВ.

Заходом передбачається встановлення каналізаційних механізованих решіток  РП 0921 з шафами управління  – 3 одиниці.

Впровадження заходу планується в  2022 році.

 

Пункт 2.5.4  Придбання  решіток  каналізаційних механізованих  пруткових  на КНС-5

Каналізаційна  насосна  станція № 5  перекачує стічні води  в  напірний колектор,  по якому стоки  безпосередньо   надходять  на міські очисні споруди.

На сьогоднішній день,  для затримання  відходів  на КНС-5 використовуються саморобні  решітки з чорного металу.

Дані решітки малоефективні, так як не затримують відходи в                       повному обсязі і мають нетривалий термін роботи із-за корозії. Фізична корозія решіток є критичною   та вимагає їх негайної заміни.

Впровадження цього заходу дасть можливість  максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне сміття, що                   зменшить навантаження на насоси.

Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній,                   якщо не враховувати витрати на додатковий  поточний та капітальний                 ремонт насосних агрегатів.

Загальна вартість впровадження заходу складає 1909,34 тис.грн.,                           без ПДВ.

Заходом передбачається встановлення каналізаційних механізованих решіток  РП 0921 пруткових,  прозор 10 мм,  з шафами управління  –                          2 одиниці.

Впровадження заходу планується в  2023-2024 роках:

2023 рік – на суму 954,67 тис.грн (1 одиниця);

2024 рік – на суму 954,67 тис.грн (1 одиниця).

 

Пункт 2.5.5  Придбання  решіток  каналізаційних механізованих  пруткових  на КНС-4

На сьогоднішній день,  для затримання  відходів  на КНС-4 також використовуються саморобні  решітки з чорного металу.

Дані решітки малоефективні, так як не затримують відходи в                       повному обсязі і мають нетривалий термін роботи із-за корозії. Фізична корозія решіток є критичною   та вимагає їх негайної заміни.

Впровадження цього заходу дасть можливість  максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне сміття, що                   зменшить навантаження на насоси.

Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній,                   якщо не враховувати витрати на додатковий  поточний та капітальний                 ремонт насосних агрегатів.

Загальна вартість впровадження заходу складає 1478,93 тис.грн.,                           без ПДВ.

Заходом передбачається встановлення двох каналізаційних механізованих пруткових решіток, прозор 10 мм,  а саме:

РП 0918 з шафою управління  – 1 одиниця, вартістю 777,6 тис.грн, без ПДВ;

РП 0915 з шафою управління  – 1 одиниця, вартістю 701,33 тис.грн, без ПДВ.

Впровадження заходу планується в  2024 році.

 

Пункт 2.5.6  Придбання  решіток  каналізаційних механізованих  пруткових  на КНС-3

На сьогоднішній день,  для затримання  відходів  на КНС-3 також використовуються саморобні  решітки з чорного металу.

Дані решітки малоефективні, так як не затримують відходи в                       повному обсязі і мають нетривалий термін роботи із-за корозії.                             Фізична корозія решіток є критичною   та вимагає їх негайної заміни.

Подальша робота по заміні діючих  решіток на КНС  дасть                     можливість  максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне сміття, що  зменшить навантаження на насоси.

Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній,                   якщо не враховувати витрати на додатковий  поточний та капітальний                 ремонт насосних агрегатів.

Заходом передбачається встановлення каналізаційних механізованих решіток  РП 0921 пруткових,  прозор 10 мм,  з шафами управління  –                                     2 одиниці.

Загальна вартість впровадження заходу складає 1909,34 тис.грн.,                           без ПДВ, тобто придбання 2-х одиниць решіток.

Впровадження заходу планується, в перспективі,  в  2026 році.

 

Пункт 2.5.7  Придбання  решіток  каналізаційних механізованих  пруткових  на КНС-8

На сьогоднішній день,  для затримання  відходів  на КНС-8 використовуються саморобні  решітки з чорного металу.

Дані решітки малоефективні, так як не затримують відходи в                       повному обсязі і мають нетривалий термін роботи із-за корозії. Фізична корозія решіток є критичною   та вимагає їх негайної заміни.

Впровадження цього заходу дасть можливість  максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне сміття, що                   зменшить навантаження на насоси.

Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній,                   якщо не враховувати витрати на додатковий  поточний та капітальний                 ремонт насосних агрегатів.

Загальна вартість впровадження заходу складає 1656,00 тис.грн.,                           без ПДВ.

Заходом передбачається встановлення двох каналізаційних механізованих пруткових решіток, прозор 10 мм,  а саме:

– РП 0915 з шафою управління  – 1 одиниця, вартістю 701,33 тис.грн, без ПДВ.

–  РП 0918 з шафою управління  – 1 одиниця, вартістю 954,67 тис.грн, без ПДВ;

Придбання 2-х каналізаційних механізованих решіток на КНС-8  планується на 2025 рік.

 

Пункт 2.5.8  Придбання  решіток  каналізаційних механізованих  пруткових на КНС-10

Каналізаційна  насосна  станція № 10  є однією  із шести головних                  станцій, які перекачують стічні води на основний  напірний колектор,                        через який  стоки  надходять  на міські очисні споруди

На сьогоднішній день,  для затримання  відходів  на КНС-10 також використовуються саморобні  решітки з чорного металу.

Дані решітки малоефективні, так як не затримують відходи в                       повному обсязі і мають нетривалий термін роботи із-за корозії.                            Фізична корозія решіток є критичною   та вимагає їх негайної заміни.

Подальша робота по заміні діючих решіток на КНС дасть                     можливість  максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне  сміття, що   зменшить навантаження на насоси.

Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній,                   якщо не враховувати витрати на додатковий  поточний та капітальний                 ремонт насосних агрегатів.

Загальна вартість впровадження заходу складає 1482,68 тис.грн.,                           без ПДВ,   передбачається встановлення двох  каналізаційних механізованих   пруткових  решіток прозор 10 мм,  а саме:

– РП 1015 з шафою управління  – 2 одиниці, вартістю 741,34 тис.грн, без ПДВ за одиницю.

Впровадження заходу планується на 2024 рік.

 

Пункт 2.5.9 Придбання  решіток  каналізаційних механізованих  пруткових на КНС-6

Каналізаційна  насосна  станція № 6  є однією  із шести головних                  станцій, які перекачують стічні води на основний  напірний колектор,                        через який  стоки  надходять  на міські очисні споруди

На сьогоднішній день,  для затримання  відходів на КНС-6 також використовуються саморобні  решітки з чорного металу.

Дані решітки малоефективні, так як не затримують відходи в                       повному обсязі і мають нетривалий термін роботи із-за корозії.                            Фізична корозія решіток є критичною   та вимагає їх негайної заміни.

Подальша робота по заміні діючих решіток на КНС дасть                     можливість  максимально затримувати  в потоці стічних вод все крупногабаритне  сміття, що   зменшить навантаження на насоси.

Прямий економічний ефект від впровадження заходу відсутній,                   якщо не враховувати витрати на додатковий  поточний та капітальний                 ремонт насосних агрегатів.

Загальна вартість впровадження заходу складає 1909,34 тис.грн.,                           без ПДВ.

Заходом передбачається встановлення двох каналізаційних механізованих  пруткових  решіток, прозор 10 мм,  а саме:

– РП 1015 з шафою управління  – 2 одиниця, вартістю 954,67 тис.грн, без ПДВ за одиницю.

Впровадження заходу планується на 2024 – 2025 роках (по 1 одиниці).

 

Пункт 2.5.10  Придбання вимикачів  вакуумних  з блоками управління та релейного захисту  для станції очисних споруд  

Захід, передбачений пунктом 111 таблиці 8.1 «Cхеми оптимізації                   системи централізованого водопостачання та водовідведення м Суми на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718.

Головним критерієм якісної очистки стоків на очисних спорудах                       м. Суми є безперервна робота аераційної системи, яка в свою чергу                  залежить від безперебійного забезпечення електричною енергією компресорного обладнання.

Станція очистки стічних вод м. Суми є споживачем електричної                енергії І-ї категорії надійності і перерва  в роботі при порушенні електропостачання від одного з джерел живлення може бути допущена лише на час  автоматичного відновлення живлення, яке забезпечується  пристроями автоматичного вмикання резерву, далі АВР.

На даний час  живлення станції очисних споруд здійснюється  через чотири  ввідно-розподільчі пристрої (два основних і два резервних)   та                   один секційний  розподільчий пристрій напругою 6 кВ, які знаходяться                               в РП-6кВ,  безпосередньо в комірках КСО.  Вищезазначені пристрої  обладнані застарілими та фізично зношеними масляними   вимикачами                    типу ВМГ-133  з механічними приводами до них, виробництва 60-х років минулого століття. Це  електрообладнання не може  забезпечити вимоги                  І-ї  категорії надійності електропостачання, а саме  АВР та є  в цілому ненадійним.

Для безперебійної роботи станції очисних споруд необхідно в                                 РП-6кВ першочергово замінити на двох основних  ввідно-розподільчих пристроях та секційному  розподільчому  пристрої в комірках КСО –                                  старі масляні вимикачі  на вакуумні вимикачі 1000А, 6кВ, 20кА  з             комплектом адаптації до монтажу в комірку КСО 272 та релейним                         блоком, який включає в себе:  блок  релейного захисту, блок живлення по напрузі, блок живлення по струму,  АВР живлення вимикачів та релейного                       захисту, шафи  оперативного струму.

Планується придбати 5 одиниць вакуумних вимикачів 1000А, 6 кВ,                            20 кА з блоками управління та релейного захисту. Загальна вартість впровадження заходу з придбання вакуумних вимикачів  складає                                   1475,00 тис.грн., без ПДВ.

За термінами впровадження по роках це складе:

2022 рік –2 одиниці , на загальну суму 590,00 тис.грн;

2023 рік – 3 одиниці , на загальну суму 885,00 тис.грн

 

Пункт  2.5.11  Придбання  трансформаторів на станцію очисних споруд  

На станції очисних споруд в ТП-1 встановлені два трансформатори              ТТU А1-630/6   1975 року випуску та ТСМА-560/6   1966 рік випуску,                               від яких заживлене електрообладнання : МНС-1, компресорної, котельної, гаража, АПК, токарного цеха, ПНС-1, хлораторної, ДНС-1.

В зв’язку заміною аераційної системи аеротенків № 9 та № 10                              ІІІ-ї черги очисних споруд (встановлення нових труб аераторів взамін зруйнованих старих), зменшилась потреба в подачі кисню в аеротенки.

Як наслідок було відключене високовольтне повітродувне обладнання та здійснений перехід на менш енерговитратні низьковольтні                     повітродувки, що призвело до надмірного навантаження на існуючі трансформатори.

Для надійної та безперебійної роботи станції очисних споруд необхідно замінити вищевказані  два трансформатори на більш потужні                  нові трансформатори типу ТСЗЛУ-1000/6-У3 6/0,4  або аналогічні.

Передбачається заміна трьох трансформаторів на трансформатори                   ТСЗ 1000/6-У3 – 3 одиниці.

 Захід, передбачений пунктом 111 таблиці 8.1 Схеми оптимізації.

Впровадження заходу сприятиме  стабільній роботі станції очисних споруд, економії електроенергії.

Прямий економічний ефект від впровадження цього заходу відсутній

Загальна  вартість  впровадження заходу з придбання трансформаторів для станції очисних споруд складає 1980,00,00  тис.грн., без ПДВ.

За термінами впровадження по роках це складе:

2023 рік –2 одиниці, на загальну суму 1320,00 тис.грн;

2024 рік – 1 одиниця, на загальну суму 660,00 тис.грн

 

Пункт  2.6. Інші заходи

Пункт 2.6.1 Придбання мотопомп в комплекті з рукавами

На сьогоднішній день, у місті Суми експлуатується понад 39 км залізобетонних самопливних каналізаційних колекторів, по яких здійснюється відведення стічних вод від житлової та нежитлової                      забудови міста. Дані колектори були побудовані в період із 1976 по 1982 роки та насьогодні, є такими, що вичерпали свій термін експлуатації (25 років).

Залізобетонні труби колекторів внаслідок впливу газової корозії    зазнали значного пошкодження та втратили свою несучу спроможність. Такий стан трубопроводів загрожує зростанням кількості аварійних                ситуацій. Так за останні три роки на самопливних каналізаційних                 колекторах міста, відбулося 16 аварійних ситуації де були задіяні наявні потужності гідротехнічної дільниці, а саме:

–   у 2019 році – 6 аварійних ситуації та 400 машино/годин роботи помпи;

–   у 2020 році – 7 аварійних ситуацій та 837 машино/годин роботи помпи;

– у 2021 році (із січня по травень) – 3 аварійних ситуації та  562 машино/ годин роботи помпи (працює і надалі).

Для виконання робіт з тимчасового перекачування стоків КП «Міськводоканал» СМР  використовує наступні механізми:

–  високонапірний насосний агрегат МП-1600, введений в експлуатацію  в 1999 році, напрацював більш ніж 40 тисяч мотогодин, тричі відпрацював закладений виробником ресурс;

– помпа АНД 100, введений в експлуатацію в 2016 році, напрацював близько   4 тисяч мотогодин;

– дизельна насосна установка: VARISKO 6-250 FKL10 G11 TRAILER, введена в експлуатацію в 2017 році, напрацювала 3,8 тисячі мотогодин.

Як бачимо, при впровадженні даного заходу, прямий економічний ефект відсутній, але в умовах постійного зростання аварійних ситуацій                       на каналізаційних колекторах міста, зростає навантаження на наявні механізми, тому для безперебійного водопостачання та водовідведення жителів м. Суми,  недопущення забруднення навколишнього природного середовища стічними водами при подальшій експлуатації  каналізаційних колекторів та підвищення надійності надання послуг з централізованого водовідведення у місті, виникає необхідність у придбанні додаткових механізмів:

 • мотопомпи PFPN 10-1500  виробництва фірми  ZIEGLER  в комплекті з рукавами до неї, загальною вартістю 648,17 тис.грн. Придбання планується на 2022 рік;
 • дизельної насосної установки: VARISKO 6-250 FKL10 G11 TRAILER в комплекті з рукавами загальною вартістю                             1083,88 тис.грн. Придбання планується на 2023 рік;
 • дизельної насосної установки: VARISKO 6-250 FKL10 G11 TRAILER в комплекті з рукавами загальною вартістю                             1125,65 тис.грн. Придбання планується на 2026 рік.

Загальна вартість впровадження заходу з придбання 3-х одиниць мотопомп складе 2857,80 тис.грн., без ПДВ.

 

Пункт 2.6.2 Розроблення проектно-кошторисної документації на реконструкцію системи опалення об’єктів станції очисних  споруд                     в м. Суми

На комунальному підприємстві «Міськводоканал» Сумської міської ради   очисні споруди опалюються від котельні   з водогрійними котлами КВГ-6,5-150 в кількості 2 одиниці з загальною тепловою потужністю                       13 Гкал/год і введені в експлуатацію в 1987 році,  тобто  вже відпрацювали  свій нормативний термін служби, який становить 20 років.

Основними факторами, що визначають дуже низьку ефективність роботи системи опалення очисних споруд є:

 1. Теплове навантаження приєднаних до котельні об’єктів очисних споруд складає 0,5 Гкал/год. Водогрійні котли  в опалювальний  період  працюють з навантаженням від 5 до 10 % від номінальної потужності, що призводить до зменшення  ККД до 50-60 %  (91 % ККД котлів згідно паспортних даних), а це в свою чергу – до збільшення розрахункової потреби в природному газі на 20%. За опалювальний сезон витрата природного газу складає 115 тис. м³ на суму 1070 тис. грн.
 2. Протяжність підземної теплової мережі складає 2620 м.п. в двотрубному обчисленні, зношеність мереж 20-40 %, теплова ізоляція зношена і має значні пошкодження, що призводить до значних експлуатаційних витрат по обслуговуванню тепломережі.  Теплові втрати в мережах близько 15 % і за опалювальний сезон вони складають  100 Гкал, або 15000 м3 природного газу на суму близько 140 тис.грн.
 3. Встановлені в котельній живильні і мережні насоси мають технічні характеристики (електрична потужність, продуктивність), які  значно більші від фактичної потреби в теплозабезпеченні  об’єктів, що призводить до великих витрат електричної енергії  ( за опалювальний сезон 145-150 тис. кВт/год на суму 530- 560 тис. грн.).

Все вищевикладене призводить до значних експлуатаційних                    витрат  по котельній, які за опалювальний період  складають близько 1,890 млн. гривень.

Подальша експлуатація котельні є недоцільною, економічно необґрунтована і виникає життєва необхідність проведення реконструкції  теплозабезпечення очисних споруд.

В ході  реконструкції планується вивести з експлуатації діючу котельню та змонтувати і ввести в експлуатацію нову блочно-модульну водогрійну котельню продуктивністю 0,5 МВт/год з ККД  котлів не менше 91 %. Котельня буде працювати повністю в автоматичному режимі, без постійно обслуговуючого персоналу. Також в котельні буде сучасна автоматизована система хімводоочистки води і енергозберігаючі живильні і циркуляційні насоси.

Котельня буде забезпечена автоматикою безпеки з виводом про аварійні сигнали на диспетчера підприємства. Температура теплоносія в системі опалення  буде автоматично  підтримуватись в залежності від температури зовнішнього середовища.

Стара зношена підземна тепломережа з великими тепловими втратами буде замінена на нову з застосуванням сталевих попередньо ізольованих пінополіуретаном труб.

Загальна вартість проектно-кошторисної документації, обладнання, матеріалів, будівельно-монтажних робіт орієнтовно складе  5,5 млн. грн.

Реконструкцію пропонується  провести в три етапи:

 1. В 2022 році виконати проектно-кошторисну документацію.
 2. Орієнтовно, в 2023 році вивести із експлуатації стару котельню, змонтувати і ввести в експлуатацію блочно-модульню котельню і під’єднати її до старої діючої підземної тепломережі. З новою котельнею і старими тепломережами пройти опалювальний сезон 2023-2024 років.
 3. Орієнтовно, в 2024 – 2025 роках побудувати і ввести в експлуатацію нову підземну тепломережу з попередньо ізольованими трубами.

Реконструкція системи теплозабезпечення очисних споруд  дасть   економію коштів близько 730 тис.грн. за опалювальний сезон, що значно покращить фінансову ситуацію  підприємства КП «Міськводоканал» СМР,                 а також дасть змогу  щорічно зменшити споживання природного  газу на                  20-25 тис.м3,  що орієнтовно  складатиме на суму 180-235 тис.грн.

    Після розроблення  проектно-кошторисної документації та визначення вартості робіт будуть внесені зміни до Проекту розвитку та передбачені ці роботи.

Загальна вартість розроблення комплекту ПКД з проведенням експертизи  складе 383,34 тис.грн. Виконання планується на 2022 рік.

Захід, передбачений пунктом 114 таблиці 8.1 «Cхеми оптимізації                   системи централізованого водопостачання та водовідведення м Суми на 2019-2025 роки», затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 11.12.2018 № 718.

 

Начальник виробничо-технічного відділу

КП «Міськводоканал» Сумської міської ради                           Ю.І. Ульянченко