Тиск прокуратури триває: нове кримінальне провадження, чергова виїмка документів. Частина 3.

У середу, 26 травня, до канцелярії підприємства надійшла чергова ухвала. Суддя Катрич О.М., яка відсторонила директора водоканалу від посади, задовольнила клопотання слідчого про черговий доступ до речей і документів у рамках нового кримінального провадження. Цього разу слідчі вбачають факт вчинення працівниками КП «Міськводоканал» кримінального правопорушення через службову недбалість. Зокрема, нібито через неналежне виконання фахівцями водоканалу службових обов’язків було здійснено скидання стічних вод до р.Псел з перевищенням нормативів ГДС по нітритам. Підставою для досудового розслідування стали результати планової перевірки Держекоінспекції в період з 03 по 14 червня 2019 року.

Слід зазначити, що персонал не лише суворо дотримується технологічного процесу, а вже кілька років поспіль проводить науково-дослідницьку роботу з удосконалення традиційних методів очищення.

Сьогодні сумський водоканал – єдине підприємство в Україні, яке має патент на нововинайдений спосіб очищення стічних вод, що дозволяє без дороговартісних реагентів та обладнання здійснювати очистку від біогенних елементів. І в той час, коли працівники з інших водоканалів приїздять до Сум перейняти досвід, фахових спеціалістів КП «Міськводоканал» правоохоронці звинувачують у службовій недбалості.

Окрім того, при знезараженні стічної води підприємство розпочало використання гіпохлориту натрію. Його застосування не лише убезпечує здоров’я працівників, але й дозволило очисним спорудам КП «Міськводоканал» вийти з переліку потенційно небезпечних об’єктів Сумської області.

Найголовніше, КП «Міськводоканал» вдалося досягти домовленостей з представниками НЕФКО щодо виділення 2 млн євро для виконання часткової реконструкції каналізаційних очисних споруд міста Суми. Проте кількість кримінальних проваджень та відсторонення директора, на жаль, може негативно позначитися на співпраці з міжнародними партнерами і Сумам може бути відмовлено у фінансуванні.

Міські очисні споруди суттєво зношені, протягом всього часу (з 1968 року) їхньої експлуатації не було здійснено жодного комплексного капітального ремонту. Радянська традиційна технологія та застаріле обладнання вже давно не здатні ефективно очищати таку концентрацію забруднень, яка сьогодні надходить на очисні споруди від міста. З цього приводу підприємством неодноразово направлялись листи до власника – Сумської міської ради, інших державних повноважних органів, профільних організацій. Проте фінансування заходів в таких об’ємах у міському бюджеті не передбачено, а в тарифах підприємства коштів на реконструкцію очисних також немає.

КП «Міськводоканал» залишається «заручником» ситуації, як і інші водоканали України.

Варто вбачати, що кримінальні провадження, численні перевірки та штрафи, що завдають збитків, лише погіршують ситуацію, адже для вирішення проблемного питання потрібні інвестиції. І поки прокуратура звинувачує працівників у службовій недбалості, відсторонює керівника, ініціює нові підозри та виїмки документів, єдиним виходом для водоканалу залишається зупинити роботу очисних споруд до моменту їхньої реконструкції.