КП «Міськводоканал» оновлює обладнання та впроваджує диспетчеризацію

Зменшення споживання електроенергії – пріоритетне завдання для водоканалу, адже без системної роботи з впровадження енергозберігаючих та ресурсозберігаючих заходів стримувати зростання тарифів на комунальні послуги у сучасних реаліях досить складно. У 2019 році фахівцями водоканалу продовжено роботи із здійснення модернізації насосного обладнання на об’єктах підприємства і заміни його на енергоощадне. Роботи виконувалися за кошти амортизаційних відрахувань у рамках виконання заходів Інвестиційної програми.

Так, згідно з Інвестиційною програмою у 2019 році підприємство виконало ряд заходів на суму 10590,57 тисяч гривень, з них по водопостачанню – 4981,99 тисяч гривень (без ПДВ), водовідведенню на 5608,58 тисяч гривень (без ПДВ). Це дало змогу зекономити підприємству на використанні електроенергії  близько 1 мільйону 800 тисяч кВт/год за минулий рік.

Для зниження питомих витрат у 2019 році придбані, змонтовані та запущені в роботу енергоощадні фекальні насосні агрегати з шафами керування на КНС-2, КНС-6А, КНС-9.

“На каналізаційно-насосній станції №9 за інвестпрограмою 2019 року нами було замінено старе обладнання на нове, енергоощадне. Ми замінили насос вітчизняного виробництва “СД450х56″з потужністю двигуна 160 кВт на сучасний насос польського виробицтва «HYDROVACUUM» з потужністю двигуна 55 кВт . Також замінено всі засувки та зворотні клапани”, – говорить директор Анатолій Сагач.

Тогоріч з метою довиконання заходів Інвестиційної програми 2018 року придбано та змонтовано на КНС-1А каналізаційну механізовану решітку з нержавіючої сталі грабельного типу РКЕн 0712 з шафою керування.

“Для вибору решітки обрана комерційна пропозиція харківського виробника ТОВ «Еко-Інвест». Загальна вартість впровадження заходу складає 766,67 тисяч гривень. Таке обладнання дає можливість затримувати великогабаритне сміття, яке потрапляє до міської каналізаційної системи. Це зменшує навантаження на насоси, які не потребуватимуть додаткового ремонту, що сприятиме зменшенню фінансового навантаження на підприємство”, – говорить Анатолій Сагач.

Для своєчасного реагування на аварійні ситуації КП “Міськводоканал” запровадило заходи, які дозволяють реалізувати автоматичнее управління технологічними процесами та дистанційно керувати насосними агрегатами. Тобто створена система автоматичного диспетчерського управління.

Підприємство звертає велику увагу на впровадження нових технологій, до яких відноситься і диспетчеризація. На сьогоднішній день приладами диспетчеризації обладнано 32 свердловини, 16 резервуарів, 6 станцій другого підйому, 7 станцій третього підйому, а також 6 основних КНС  (1А,2,5,6,6А,9.) Усі дані з обладнання передаються на спеціально виділений сервер, а диспетчер в свою чергу в онлайн режимі може бачити реальну картину роботи обладнання зі свого робочого місця. У разі виникнення аварії на обладнанні на табло з’являється повідомлення, що дає змогу швидко вжити заходів для її локалізації чи ліквідації. Всі ці заходи дають можливість економити енергоносії та надавати якісні послуги споживачам нашого міста. Загальна сума коштів витрачених на впровадження диспетчеризації складає  1 950 375,00 грн. з ПДВ“, – говорить Максим Кривомаз, начальник служби експлуатації  та розвитку КП «Міськводоканал».

 

Водоканал разом з мобільними операторами активно впроваджує пілотні проекти по передачі даних з віддалених точок обліку води. На даний час існує можливість отримувати дані з декількох свердловин та загальнобудинкових лічильників води.

Відбулося й оновлення автотранспортної техніки на підприємстві. КП «Міськводоканал» придбало трактор, вартістю 671,96 тисяч гривень, на базі МТЗ 82 з механізмом барової установки ЭТЦУ 165.101.

“Сьогодні на підприємстві налічується 60 одиниць автотехніки (47 – автомобілів, 5 екскаваторів, 8 тракторів). 21% з них вже відпрацювали 15 років, 9% мають термін експлуатації до 20 років і 70% – до 30 років. Минулоріч ми придбали трактор МТЗ 82 за амортизаційні відрахування. Основне призначення агрегату – порізка асфальтового, кам`яного покриття мерзлих грунтів та розчищення снігу. Це вже більш економічна техніка, яка надає можливість підвищити продуктивність роботи підрозділів із ліквідації аварійних ситуацій по місту, зекономити паливномастильні матеріали, зменшити навантаження на екскаваторну техніку. У майбутньому ми плануємо також придбати автокран, автовишку, мулосос, автоцистерну для питної води”, – зазначає Анатолій Сагач.

Під час виконання Інвестпрограми у 2019 році на артезіанських свердловинах були замінені застарілі енергоємні глибинні насоси ЕЦВ на сучасні енергоощадні насосні агрегати виробництва фірм «PANELLI» (Італія), «HYDRO-VACUUM» (Польща). Таке оновлення забезпечує сумчан безперебійним постачанням питної води та заощаджує електроенергію для підприємства. Зокрема, було технічно переоснащено свердловини Лепехівського, Лучанського, Ново-Оболонського, Пришибського, Тополянського водозаборів.