Нова програма НЕФКО в Україні: Суми серед 10 проектів

 

16 жовтня відбулося формальне відкриття нової програми НЕФКО. Під час робочої зустрічі з представниками місцевого самоврядування та фахівцями водоканалів із 10 міст України були обговорені правові засади, загальні фінансові умови та етапи реалізації проектів НЕФКО в муніципальному секторі.

НЕФКО – Північна екологічна фінансова корпорація, заснована Скандинавськими країнами у 1990 році, впроваджує проекти пов’язані із запобіганням змінам клімату та збільшенням зелених інвестицій по всьому світу. Корпорація вже профінансувала понад 1000 малих та середніх проектів у 80 країнах. Велика увага приділяється Східній Європі, Балтійському морю, а також регіонам Арктики та Баренцового моря. Головний офіс знаходиться у Гельсінкі (Фінляндія).

НЕФКО також має офіс у Києві. В Україні Північний вирішувач екологічних проблем розпочав свою діяльність у 2004 році. Після підписання у 2010 році Рамкової угоди фінансування Північних країн для України збільшилося. На сьогодні муніципальні проекти складають 75% від загального портфелю НЕФКО в Україні.

Під час попередньої оцінки проектних пропозицій в Україні, фахівці НЕФКО ознайомилися із роботою станції очисних споруд КП «Міськводоканал». На той час на станції очистки, окрім кадрового оновлення, впроваджувалися нові методи роботи. Зокрема, досить ефективним виявилося застосування методу індуцированої активації мікроорганізмів активного мулу, впровадженого завідувачкою хімічної лабораторії очисних споруд Іриною Забарою (завдяки якому підприємство в подальшому отримало перемогу у Всеукраїнському екологічному конкурсі серед водоканалів). Саме досягнення ефекту у боротьбі з нитчастим спуханням активного мулу в аеротенках, а також збільшення швидкості і глибини вилучення забруднюючих речовин, особливо сполук азоту і фосфору, при наявності такого застарілого обладнання, і викликало здивування та зацікавлення фахівців Північної групи, а для водоканалу відкрило можливості для модернізації 3-ої та 4-ої черги очисних споруд у м. Суми за кошти «Зеленого банку» Північних країн.

На сьогодні фахівцями НЕФКО та КП «Міськводоканал» погоджено технічне завдання на проектування. Проектно-кошторисна документація буде розроблятися за кошти міського бюджету. Загальна вартість розробки – 7 млн 400 тис.грн.