Пільги та субсидії

Починаючи з 1 жовтня 2014 року, пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг надаються в межах соціальних нормативів, встановлених та затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування”зі змінами.

Із 01.05.2019 внесені зміни до Постанови КМУ “Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі” від 27.12.2018 №1176, а саме встановлені  соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг:

 • із централізованого постачання холодної води 2,0 м3 на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 3,6м3 на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води;
 • з централізованого водовідведення3,6 м3 на одну особу на місяць.

 

ПІЛЬГИ

            Міністерство розвитку громад та територій України інформує, що з 01.10.2019 набрав

чинності Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807) (далі – Порядок).

Згідно із Порядком змінюється механізм надання та розрахунку громадянам пільг на оплату житлово-комунальних послуг, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії витрат з управління багатоквартирним будинком (для громадян, що проживають у будинках, де створено об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи (далі – об’єднання).

Зокрема, вимогами Порядку структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 20 числа суму пільги виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім’ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.

Таким чином, за новим механізмом пільги на оплату житлово-комунальних послуг, на

оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, розраховуватимуться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, а не виконавцями комунальних послуг.

Відповідно до вимог Порядку виплата розрахункової суми пільги здійснюється за двома механізмами:

у грошовій безготівковій формішляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та

АТ «Ощадбанк» договору з подальшим переказом коштів на рахунки управителів, об’єднань (крім витрат на управління багатоквартирним будинком), виконавців комунальних послуг;

Перерахування коштів з рахунку для виплати пільг на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ «Ощадбанк» у послідовності, визначеній пунктом 12 Порядку;

у грошовій готівковій формі – шляхом перерахування структурним підрозділом із питань соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, який відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта».

Пунктом 7 Прядку передбачено, що пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов’язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої, послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої АТ «Ощадбанк» управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

Отже, при наданні пільг у грошовій формі (готівковій чи безготівковій формі) управителі, виконавці комунальних послуг нараховують повну плату за спожиті житлово-комунальні послуги, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (за їх наявності) – без урахування розміру пільг.

Аналогічний підхід стосується і об’єднань в частині витрат на управління багатоквартирним будинком та витрат на оплату комунальних послуг.

У разі отримання від виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад місяць ( на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального ( неопалювального)  сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі

(пункт 7 Порядку).

Враховуючи вищенаведене, у зв’язку із запровадженням механізму надання пільг у грошовій формі – підприємства, що надають житлово-комунальні послуги, здійснюють повне нарахування пільговикам за спожиті житлово-комунальні послуги, а також внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (за їх наявності) у платіжних документах (без відображення розміру пільги) починаючи з листопада 2019 року (за жовтень).

Додаткова інформація щодо монетизації пільг за посиланням:

https://dszn.sumy.ua/chomu-v-kvitantsiyah-na-oplatu-zhitlovo-komunalnih-poslug-ne-vidobrazhayetsya-rozmir-pilg/

СУБСИДІЇ

 Субсидія – це адресна грошова допомога сім’ї, яка надається на погашення витрат з оплати житлово-комунальних послуг.

Для  призначення  житлової  субсидії  необхідно звернутися до  Департаменту  соціального  захисту  населення  Сумської міської ради (далі – департамент).

Прийом  документів  з  питання  призначення  житлових  субсидій  проводиться  спеціа-лістами  департаменту за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, т. 60-46-04

Додатково інформуємо, що відповідно до пункту 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, зі змінами, громадяни, яким призначено субсидію, зобов’язані щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг. Якщо вартість фактично використаної послуги менша, ніж
обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, то громадяни сплачують її фактичну вартість.

У разі споживання послуги в обсязі меншому, ніж соціальний норматив, оплату послуги проводити не потрібно, а сума субсидії, яка не використана внаслідок економії споживання послуг, буде зарахована надавачем послуги на особовий рахунок отримувача субсидії.

Оскільки значна кількість мешканців міста проживає у житлових приміщеннях, площа яких перевищує соціальну норму, а у разі відсутності індивідуальних приладів обліку комунальних послуг, нарахування їх вартості вище соціальних нормативів користування комунальними послугами, різницю у вартості нарахувань отримувачі субсидії повинні сплачувати самостійно.

 Стосовно подання нових заяв та декларацій для призначення житлової субсидії!

 Повторно заяву і декларацію потрібно подати:

 • орендарям житла;
 • внутрішньо переміщеним особам, які не зареєстровані в житловому приміщенні;
 • домогосподарствам, яким субсидію було призначено за рішенням Комісії на фактично проживаючих в помешканні осіб;
 • домогосподарствам, в яких відбулися зміни у складі сім’ї;
 • тим домогосподарствам, в яких члени сім’ї зареєстровані окремо (чоловік, дружина або неповнолітня дитина зареєстровані за різними адресами).

При визначенні осіб, які належать до членів сім’ї, слід керуватися нормами статті 3 Сімейного кодексу України (Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік з різних причин не проживають спільно. Дитина належить
до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає).

 • домогосподарствам, які матимуть заборгованість більше ніж 1 місяць, що перевищує 340 грн. з оплати житлово-комунальних послуг;
 • домогосподарствам, де у працездатних відсутній дохід і є довідка ЛКК (для розгляду на комісії) або дохід менше мінімальної заробітної плати (3 723 грн.);
 • наявність транспортних засобів, з дати випуску яких минуло менше 5 років;
 • здійснення покупки на суму більше 50 тис. грн (у т.ч. набуття права власності);
 • домогосподарствам, у яких розмір субсидії протягом опалювального періоду 2018-2019 роківскладала 0,00 грн.

Субсидія не може бути призначення навіть за рішенням Комісії, коли опалювальна площа житлового будинку перевищує 200 м,  квартири – 120 м.

У разі ненадходження від отримувачів субсидії інформації про зміни субсидія призначається з 01.05.2019 на наступний період (неопалювальний сезон) без звернення відповідно до вимог Положення.

 

Увага!

Відбулися зміни в порядку призначення субсидій

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» урядом внесені зміни до Порядку призначення житлових субсидій, а саме:

 1. Житлова субсидія на наступний термін не призначається, якщо громадянин не повернув надмірно перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту
  населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.
 2. Громадянам, які одержували житлову субсидію у попередньому опалювальному періоді і у них за даними управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг станом на 1 червня була відсутня заборгованість, житлова субсидія надається у готівковій формі (крім одержувачів, сума призначеної житлової субсидії яким перевищує 5 тисяч гривень на місяць).
 3. За бажанням одержувача субсидії, якому вона надається у готівковій формі, виплата субсидії з наступного місяця може здійснюватися у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» на підставі відповідної заяви,
  поданої до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, в якій обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника.
 4. Якщо субсидія призначена в грошовій формі, то її розмір збільшується на розмір комісійної винагороди АТ “Ощадбанк”, що становить 0,7 відсотка такого розміру. При перерахуванні коштів із рахунка для виплати житлових субсидій на рахунки
  управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг АТ «Ощадбанк» утримує з суми нарахованих субсидій комісійну винагороду у розмірі 0,7 відсотка суми платежу.

Із 01.01.2019 управителі, об’єднання, виконавці комунальних послуг сплачували щомісяця комісійну винагороду АТ «Ощадбанк».

 1. Субсидія не призначається (в тому числі і на наступний термін) якщо отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (340 грн.), (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв’язку з приведенням об’ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв’язку з тим, що управитель, об’єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі.

Виплата житлових субсидій у готівковій формі АТ “Ощадбанк” може здійснюватися представнику одержувача на підставі довіреності, оформленої відповідно до статті 245 Цивільного кодексу України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 300 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, яка набрала чинності з 1 травня 2017 року, впроваджено оновлену Програму житлових субсидій.

Організації-надавачі послуг повинні інформувати Управління соціального захисту населення про абонентів-субсидентів, в яких просрочена заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг понад два місяці. В таких випадках субсидія на наступний строк не
призначається, про що органи соціального захисту населення інформують особу.

Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати
закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку – з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.

Особливості нарахування субсидії при наявності пільги:

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2016 року № 319 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” передбачено, що особам, які мають право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг, при призначенні субсидії враховується вартість плати за послуги без урахування пільг. У разі призначення таким особам житлової субсидії з 1 травня 2016 року не нараховуються відповідні пільги.

 

Фінансовий портал Maanimo анонсує соціальний проект «Все про субсидії: постав питання – отримай відповідь».

Напередодні опалювального сезону тисячі українців шукають інформацію про оформлення субсидії. На жаль, далеко не кожен здатний розібратися в усіх тонкощах цього складного процесу – законодавство та правила оформлення субсидій постійно змінюються, викликаючи багато питань у наших громадян.

Саме тому Фінансовий портал Maanimo створив спеціальну сторінку «Як розрахувати субсидію», на якій зібрана найактуальніша та максимально повна інформація про оформлення субсидії в України. Крім того, враховуючи попит на консультації з цього питання, ми створили систему зворотного зв’язку з працівниками редакції, який в коментарях під статтею регулярно надає детальну консультацію з кожного конкретного випадку.

Кожна ситуація в кожній родини абсолютно унікальна, тому для оформлювача субсидії особливо важливий індивідуальний підхід саме до його обставин.

Враховуючи високу завантаженість органів державної влади та постачальників комунальних послуг перед стартом опалювального сезону, можливість отримати додаткову інформацію є особливо актуальною.

Для того, щоб отримати консультацію, необхідно:

– перейти на сторінку https://maanimo.com/helpful/141877-kak-rasschitat-subsidiyu-v-ukraine-poryadok-i-osobennosti-nachisleniya-subsidiy

– у кінці статті написати коментар зі своїм питанням

– чекати на відповідь працівників редакції порталу

Увага! Проект є соціально спрямованим та повністю безкоштовним.